Pazı Yetiştiriciliği ve Bakımı
07 Temmuz 2024

Pazı Yetiştiriciliği ve Bakımı

Pazı Yetiştiriciliği

Pazı, ülkemizin en fazla Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilir ve bu bölgelerde daha fazla tüketilir. Özellikle şeker pancarı yetiştirilen bölgelerde, bitkinin çapa ve seyreltme zamanında şeker pancarının genç bitkileri ve yaprakları pazı gibi kullanıldığı için pazı tüketimi daha azdır. Pazı, aslında ekonomik değeri fazla olmayan bir sebzedir ve üretimi oldukça düşüktür. Akdeniz ülkelerinden dünyaya yayılan pazı, soğuklara daha dayanıklı olduğundan kuzey bölgelerde kırmızı pancardan daha fazla yetiştirilir. Kışı karın altında geçirebilen bir sebzedir ve kök yapısıyla pancara benzer. Bazı hallerde derinlere inerek kazık kök oluşturur ve bu özelliğiyle susuzluğa karşı dayanıklı olur.

Pazı Yetiştiriciliği İstekleri

İklim İsteği

Bitkinin iklim isteği kırmızı pancara çok benzer. Güçlü kök yapısıyla kuraklığa dayanıklı olur. Ancak pazının çimlenmeden başlayarak kuraklığa alışması önemlidir. Eğer başlangıçta bol su bulunursa, pazının kök kısmının gelişimi az olur ve ani kuraklıklarda bitki zarar görür. Sıcaklık toleransı da oldukça iyidir. Kolayca yapraklarından su alabilir, gece çiğlerini ve yağmurlama şeklindeki sulamayı değerlendirebilir. Nem yüksek olursa, yapraklar daha iyi gelişir ve verim yükselir.

Toprak İsteği

Pazı, toprak açısından seçici olmayan bir bitkidir ve her tür toprakta yetişebilir. Toprakta yeterli nemin ve besin maddesinin bulunması yeterlidir. Verimin artması için humus bakımından zengin olan, killi topraklar tavsiye edilir. Gelişimin iyi olması için toprak pH değeri 6,5-7 olmalıdır. Toprak kaymak bağlarsa, ekimden sonraki yağışlar verimi etkiler. Taze çiftlik gübresini pek sevmeyen bir bitkidir. Domates, lahana grubu sebzeler ve tahıllar ön bitki olarak tercih edilebilir. Özellikle baklagiller, marul ve salata pazı için ön bitki olarak tercih edilebilir.

Toprak Hazırlığı, Ekim ve Dikim

Pancara benzeyen toprak hazırlıkları bulunan pazı için sonbaharda toprağın derin sürülmesi gerekir. Ekim bu dönemde yapılacaksa, organik gübrelemeye gerek yoktur. İlkbaharda ekim olacaksa, sonbaharda sürümden önce toprağa dekar başına 3-4 ton organik gübre verilir. Yazın ya da yaz sonunda ekim olacaksa, sürüm öncesinde dekara 10 kg P2O5, 12 kg N, 15-20 kg K2O verilir ve kaz ayaklarıyla toprağın 15 cm derinliğine karıştırılır. Tarla bundan sonra ekim için hazırlanır. Çimlenmenin düzenli olması için toprak hazırlığına özen gösterilmelidir.

Geniş alanda pazı yetiştiriciliği yapılacaksa mibzerle ekim yapılmalı, küçük yerlerde serpme ekim yapılmalıdır. Toprak iyi işlenir ve inceltilirse, tohumun toprakla teması sağlanır. Toprak tavı da işleme sırasında muhafaza edilmelidir. Kaymak bağlayan topraklarda yağışlı zamanda ekim yapılmamalıdır.

Toprağın işlemesi ve gübreleme sonrasında tavalarda yetiştiricilik yapılacaksa, arazi eğimi dikkate alınarak 120-130 cm genişliğindeki araziye uygun tavalar kullanılmalıdır. Serpme ile ekim yapılarak, üstüne 1-1,5 cm kapak atılır ve baskı tahtalarıyla bastırılarak sulama yapılır. Bu kapaktaki su tutma özelliğini artırır, kaymak bağlamayı önler ve çimlenmenin düzenli olmasını sağlar.

Ekimde monogram haldeki tohum kullanılmalıdır. Tohumun toprağa teması iyi sağlanmalıdır. Bu pazı yetiştiriciliğinde başarının en önemli etkenidir. Pazı yetiştiriciliğinde sıra arası 30-50 cm arasında olabilir. Tohum miktarı dekar başına yetiştirme şekline, hasadın yapılma dönemine ve çeşidine göre belirlenir. Genellikle 1-2,5 kg tohum dekar başına yeterli olur. Seyreltme işlemi gecikmeden, bitkide iki yaprak çıktığı zaman yapılmalıdır. İkinci çapalamanın ardından seyreltme yapılması uygundur. Yaprakların fazla yığılmaması da gerekir. Bu sulama sonrası yaprakların sapında çürümeye neden olur. Yağmurlama sulama pazı yetiştiriciliğinde daha uygundur. Bu tür sulamada yapraklar gevrek hale gelir ve kalitenin artmasına neden olur. Bitki 20 cm'ye kadar olunca hasat yapılabilir. Hasat dönemi 1-3 ay kadar devam eder. Yapraklar toprağın üst kısmından kesilerek demetler halinde hazırlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pazı Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Bulgurlu Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Bulgurlu Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Pazı Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Pazı Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Pazı Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Pazı Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Yetiştiriciliği ve Bakımı

Pazı Yetiştiriciliği ve Bakımı

Güncel

Pazı Yoğurtlaması Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Yoğurtlaması Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pazı Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Salatası Tarifi ve Malzemeleri