Pazı Mıhlaması Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Pazı Mıhlaması Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Mıhlaması Tarifi ve MalzemeleriPazı bitkisi besin değeri açısından çok zengin bir yapıya sahip ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Özellikle A ve C vitaminin içerisinde bol miktarda bulunduran pazı bitkisi genellikle yabani olarak yetişen bir bitkidir. Akdeniz bölgesinde yaygın olarak tüketilen pazı bitkisinin ıspanakla benzerliğinden ötürü birçok çeşitlerde yemeği yapılmaktadır. Özellikle mıhlaması çok sık olarak yapılmasa da lezzeti yerinde farklı bir tada sahiptir.

Pazı Mıhlamasının Malzemeleri
  • Bir top veya bağ pazı,
  • İki orta boy kuru soğan,
  • Yüz gram kadar kuzu kıyma,
  • İki yemek kaşığı dolu tereyağı,
  • Kişi sayısına bağlı yumurta,
  • Tuz,
Pazı Mıhlaması Nasıl Yapılır?

Pazıların temizlenmesinin ardından pazı yaprakları ince ince kıyıldıktan sonra bir kenarda bekletilirken, bir tencere içerisine su konularak kaynaması beklenir ve kaynayan suyun içerisine ince kıyılmış pazılar eklenerek yaklaşık olarak on dakika kadar haşlanır. Haşlanan pazılar tel süzgeç yardımı ile suyundan ayrıştırıldıktan sonra bir kenarda bekletilir. Pazıların çok fazla haşlanmamasına dikkat edilmeli ve tane tane olması sağlanmalıdır.

Diğer taraftan bir derin tencere içerisine önceden kıyılmış soğan biraz yağ ile tencere konularak kavrulduktan sonra içerisine yüz gram kıyma eklenerek biraz kavrulur. Daha sonrasında ise tencerenin içerisine kenarda bekletilen pazıların elleriniz ile suyu sıkılarak ilave edilmesi gerekir. Tüm pazılar ilave edildikten sonra iyice karıştırılarak dağıtılana kadar tekrar karıştırılır ve kavrulur. İstenen karışım oluştuğunda altı kapatılır.

Daha sonra kaç kişilik yapacağınıza göre bir borcam tepsi içerisine karışım güzel bir şekilde dağıtılarak yerleştirildikten sonra kişi başına bir yumurta üzerine kırılarak dağıtılmadan ayarlanır. Daha sonra tereyağını bir tava içerisinde eriterek borcamın içerisinde bulunan pazı mıhlamasının üzerine eşit şekilde dağıtılır. Bu hali ile daha önceden 180 derecede ısınmış fırın içerisine konularak ortalama on dakika kadar pişmeye bırakılan pazı mıhlamamız artık hazır ve servis edilebilirdir.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Yılmaz

12 Temmuz 2024 Cuma

Pazı mıhlamasının tarifini bu kadar ayrıntılı okuduktan sonra, pazıların haşlanma süresi konusunda biraz endişeliyim. Acaba pazıların çok fazla haşlanmaması gerektiğini nasıl anlarız? Ayrıca, tencereye ekledikten sonra pazıların tane tane olması için nelere dikkat etmeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Yılmaz Bey,

Pazıların haşlanma süresi konusunda endişelenmenizi anlıyorum. Pazıların fazla haşlanmaması gerektiğini anlamanın en iyi yolu, pazı yapraklarının parlak yeşil rengini kaybetmemesi ve yaprakların diri kalmasıdır. Genellikle 2-3 dakika haşlamak yeterli olacaktır. Pazılar yumuşadığı ancak hala diri kaldığı an, haşlama işlemini sonlandırmalısınız.

Pazıların tane tane olması için birkaç püf noktası var. Öncelikle, haşladıktan sonra pazıları süzüp soğuk suya tutarak şoklayın; bu yöntem pazıların rengini korur ve diri kalmasını sağlar. Ayrıca, tencereye eklerken pazıları fazla karıştırmamaya özen gösterin. Nazikçe karıştırarak yaprakların ezilmesini önleyebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Etli Pazı Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Etli Pazı Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Sapı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Sapı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Pazı Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Pazı Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Tavası Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Tavası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pazı Kökü Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Kökü Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pazı Suyunun Faydaları ve Kullanımı

Pazı Suyunun Faydaları ve Kullanımı

Güncel

Kıymalı Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kıymalı Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri