Pazı Yoğurtlaması Tarifi ve Malzemeleri
25 Haziran 2024

Pazı Yoğurtlaması Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Yoğurtlaması

Pazı bitkisi, çeşitli lezzetlerde yemekler yapılabilen bir sebzedir ve yoğurtlu pazı da sıkça tüketilen bir soğuk meze türüdür. Özellikle balık yemeklerinin yanında çok yakışan pazı yoğurtlaması, Akdeniz bölgesine özgü pazı bitkisinden yapılır. Pazı, ıspanakgiller familyasından olduğu için ıspanak ile yapılan her şey pazı ile de yapılabilir. Besin değerleri açısından zengin olan pazı, öksürük ve ağrılara iyi gelir ve hamilelikte kanamayı düzenleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca pazı bitkisi, yabani olarak da yetişebilmesi nedeniyle özel bir öneme sahiptir.

Pazı Yoğurtlamasının Malzemeleri
  • İki bağ pazı,
  • İki su bardağı tam yağlı yoğurt,
  • İki diş büyük sarımsak,
  • Bir çay kaşığı pul biber,
  • Bir tatlı kaşığı tuz,
  • Bir çay bardağı mayonez,

Pazı Yoğurtlaması Nasıl Yapılır?

Pazıların temizlenmesi oldukça önemlidir çünkü toprakta yetişen bu bitkiler arasında çamur kalıntıları bulunabilir. Bu nedenle pazıların bir miktar sirke ile hazırlanan suda bekletilmesi, ardından bol su ile durulanması gereklidir. Pazılar temizlendikten sonra, ıspanak gibi sapları ile birlikte doğranır. Kettle'da kaynatılan su, derin bir tencereye alınarak ocakta bir kez daha kaynatılır ve içine pazılar eklenir. Pazılar yaklaşık beş ila on dakika kadar haşlanır. Haşlanan pazılar tel süzgeç yardımıyla suyu süzülerek bekletilir.

Bu arada, derin bir kaseye yoğurt, mayonez, tuz ve ezilmiş sarımsak eklenerek iyice karıştırılır. Bekleyen pazılar istenilen soğukluğa ulaşmamışsa, süzgeç içinde soğuk su ile yıkandıktan sonra eller ile iyice sıkılarak yoğurtlu karışımın içine eklenir ve bir kaşık yardımıyla iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım, salata servis tabağına veya borcama eşit şekilde dağıtılır ve üzerine pul biber ile süsleme yapılarak servise hazır hale getirilir.

Balık gibi et ürünleri ile tüketilirken pazı yoğurtlamasına dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, balıkların günlük ve taze olmasıdır. Balıkların taze olmaması durumunda bu yoğurtlu pazı tarifini balık ile tüketmekten kaçınmak gerekir.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Pazı Mezesi Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Mezesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pazı Tarifleri ve Malzemeleri

Pazı Tarifleri ve Malzemeleri