Pazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
13 Temmuz 2024

Pazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pazı

Pazı, Ispanakgiller familyasına ait bir bitkidir ve yabani olarak da yetişebilir. Özellikle Orta Doğu, Kafkaslar, Anadolu ve Akdeniz havzalarında yaygın olarak görülür ve tüketilir. Pazı, çeşitli yemeklerde kullanılan ve besin değeri yüksek olan bir sebzedir. Bitkinin yaprakları çeşidine göre koyu yeşil veya açık yeşil olabilir, ayrıca yapraklar düz veya kıvırcık yapıda olabilir. Sapları da tazeliğine ve türüne bağlı olarak yeşilden kırmızıya hatta bordoya kadar değişen renkler gösterebilir. Pazı bitkisinin kökleri hariç, sapları ve dalları yemek olarak kullanılır.

Besin Değerleri

Pazı bitkisi, A ve C vitaminleri ile folik asit açısından zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle sapları ve damarları kırmızıya çalan pazı bitkisi, A vitamini eksikliği olan kişiler için oldukça önemli bir besindir. Pazının tüm besin değerleri, Ispanakgiller familyasına ait olmasından dolayı ıspanak ile benzerdir.

Pazı Bitkisinin Tüketilme Şekilleri

Pazı bitkisi genellikle sarma yapılarak tüketilir. Ayrıca, ıspanak gibi doğranarak etli veya etsiz yemek çeşitleri de yapılmaktadır. Bunun dışında haşlanıp yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilir. Pazı bitkisinin saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde daha sonra kullanma şansınız olmaz. Bu yüzden, kış aylarında yabani olarak fazla miktarda bulunan pazıyı başka zamanlarda tüketebilmek için yıkamadan buzdolabı poşetine koyarak muhafaza edebilirsiniz. Pazının pişirme süresi oldukça kısadır, bu nedenle fazla pişirilmesine gerek yoktur.

Sağlık Açısından Önemi

Pazı bitkisi, sağlık açısından çok önemli bir besindir. Her yaştan insanın mutlaka tüketmesi gereken pazı, özellikle gelişme çağındaki çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca, hamile kadınların gebelik döneminde yaşayacağı demir ve vitamin eksikliklerine karşı da etkili bir besindir.

Pazı Bitkisinin Faydaları

  • Basur memesine iyi gelir.
  • Öksürüğe iyi gelir.
  • İştah açıcı etkiye sahiptir.
  • Gül yağı ile karıştırıldığında ağrı kesici etkisi vardır.

Pazı bitkisi, özellikle Anadolu ve Orta Doğu'da bilinen ve tüketilen bir bitkidir. Akdeniz havzasında yabani olarak kendiliğinden yetiştiği için çok tercih edilen bir sebzedir. Yaprak sarması zamanında geçildiğinde, özellikle sarması yapılan bitki herkes için faydalıdır ve mutlaka tüketilmesi gereken bir bitkidir. Ülkemizde çok miktarda tüketilen bu bitki, dünya ülkeleri tarafından pek bilinmese de, faydalarından ötürü ülkemizin dünyaya tanıtması gereken bir bitkidir. Sebzeler sağlıklı beslenmenin kökenidir. Doğal yetişen tüm bitkiler, sağlıklı yaşamanın kaynağıdır. Afiyetle kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyet Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Diyet Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Sapı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Sapı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Faydaları ve Kullanımı

Pazı Faydaları ve Kullanımı

Pazı Sapı Kavurması Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Sapı Kavurması Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pazı Mezesi Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Mezesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pazı Graten Tarifi ve Malzemeleri

Pazı Graten Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bulgurlu Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Bulgurlu Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri