pazi.gen.tr https://www.pazi.gen.tr Pazı, Pazı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, pazi.gen.tr Tue, 30 Aug 2016 00:00:00 +0000 Sun, 26 May 2019 00:00:00 +0000 60 Pazı Kemiği https://www.pazi.gen.tr/pazi-kemigi.html Sat, 10 Nov 2018 20:17:36 +0000 Pazı kemiği, kolun omuz ile dirsek bölümü arasında bulunan, şişkince olan kas kitlesidir. Kolun omuz başından dirseğe kadar olan kısmındaki tek ve uzun kemik, pazı kemiği, karaca kemiği olarak da isimlendirilmekt Pazı kemiği, kolun omuz ile dirsek bölümü arasında bulunan, şişkince olan kas kitlesidir. Kolun omuz başından dirseğe kadar olan kısmındaki tek ve uzun kemik, pazı kemiği, karaca kemiği olarak da isimlendirilmektedir. İnsan vücudunda omuz başından parmak uçlarına kadar uzanan bir bölümü kapsamaktadır. Kol veya pazı kemiği; kolun iskeletinde bir tek kemik vardır. Uzun bir kemik olan bumerus yukarı kısımda bulunan skapula aşağıda ulna ve Radius ile eklemleşir. Her uzun kemikte olduğu gibi iki ucu gözden geçirilmelidir.

Pazı kemiğinin nasıl bir şekli vardır

Cismi; pazı kemiğin diyafiz'i de denen bu parça, doğru yöneltide olmakla beraber, bulunduğu yerde hafif bükülmüş gibidir. Cismin yukarısı silindir şeklinde olup, aşağısı üç yüzlü prizma şeklinde, tamamında üç yüz, üç kenar olarak gözden geçirilir.

Dış yan yüz; bu yüzün orta bölümünün hemen biraz üstünde, yukarıdan aşağıya ve arkadan öne, pütürlü bir ibik görülür ki bu kemik cisminin ön kenarında ve aynı seviyedeki pürtükle beraber, V biçimi şeklinde olduklarında ve üzerine omuz kaslarından deltoid yapıştığından buna deltoid V'si veya pürtüğü adı verilmektedir. Bu yüz üzerinde ve deltoid pürtüğünün alt kısmında, arka yüzden bu yüze doğru geniş ve eğik bir oluk halinde gelen, sulcus nervi radialis isminde kısım vardır.

Arka yüz; yukarıdan aşağıya ve içten dışa eğik konumda bulunan, geniş ve silik bir olukla iki parçaya ayrılmıştır pazı kemiği. Radial sinirle komşu olan bu oluk sulcus nervi radialis ismini almakta olup, aşağıda, dış yan yüze doğru devam eder.

Pazı kemiğinde iç yan yüzde hangi oluşumlar görülmektedir

Kenarlar; ön kenar; yan yukarı bölümde pürtüklü olup, bu kısmın üst parçası; alt parçası da, V şeklindeki deltoid pürtügünün ön kolunu yapar. Ön kenarın yarı alt kısmı kunt bölgesi olup en aşağıda, iki kol halinde koronoid çukurun iki kenarı sınırlamaktadır. 

Dış yan kenar; bu kenarın yukarı kısmı belirsiz olup, sulcus nervi radialis'le karışır; aşağı kısmı ise üzerine dış epikondil kaslarının üzerinde bulunduğu, pürtüklü olan bir ibik şeklindedir. 

İç yan kenar;
buda yukarısı silik ve aşağısı belirli bir kenar halindedir. 

Üst uç; pazı kemiğin üst epifizi kısmı denilen bu uçta üç çıkıntı vardır: humerus başı, büyük tüberkül ve küçük tüberkül'dür.

Kol kemiği başı; 2/5 bir küre parçası görünümünde olan yuvarlak ve üzeri kaygan olan bu baş iç yana, arkaya ve yukarıya bakmakta ve kendi bulunduğu yer ile cismin ekseni arasında ortalama olarak 130 derecelik bir açı yapmaktadır. Vücut iskeletinde skapulanın glenoid çukuru ile humerus başı, büyük ve küçük tüberküllerden, anatomik boyun denen bir olukla ayrılmıştır.
]]>
Bulgurlu Pazı Sarması https://www.pazi.gen.tr/bulgurlu-pazi-sarmasi.html Sun, 11 Nov 2018 19:48:33 +0000 Bulgurlu Pazı Sarması, Pazı, ıspanak ailesinden olan bir sebze türüdür. Sindirime oldukça yardımcı olması ile de bilinir. Kış aylarında bulunur ve birbirinden farklı şekillerde yapılır. Sarması, yumurtası, kavurması ve s Bulgurlu Pazı Sarması, Pazı, ıspanak ailesinden olan bir sebze türüdür. Sindirime oldukça yardımcı olması ile de bilinir. Kış aylarında bulunur ve birbirinden farklı şekillerde yapılır. Sarması, yumurtası, kavurması ve salatası yapılarak tüketilir. Aralarında en çok tercih edileni sarmadır. Sarmanın Türk mutfağındaki yeri apayrıdır. Türkiye'de neredeyse her yörede yapılır. Her yörenin  kendine özgü bir sarma çeşitti bulunur. Örneğin İç Anadolu'da kuru sebze kullanılarak dolma yapılırken Karadeniz bölgesinde ise daha çok karalahana ve pazı dolması çeşitleri yaygındır. Pazı yaprağından yapılan sarma en az üzüm yaprağı ile yapılan sarma kadar lezzetli olur. 

Bulgurlu Pazı Sarması İçin Gerekli Malzemeler,
 • 4-5 demet pazı
 • 1 litre sıcak su

İç harcı için,

 • 300 gram yağlı kıyma 
 • 2-3 adet kuru soğan
 • 2 su bardağı bulgur
 • 2 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı kuru nane
 • 1 çay bardağı sıcak su

Sosu için,

 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 çay kaşığı nane
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 su bardağı su
Bulgurlu Pazı Sarması Yapılışı, 

Bulgurlu pazı sarması için ilk olarak pazıların sap kısımları kesilerek yaprakları tek tek yıkanır. Derin bir kaba kaynar su konularak yıkanan pazılar kabın içine alınır. Yaklaşık olarak beş dakika kadar kaynar suda bekletilerek yumuşaması sağlanır. Daha sonra pazıların renginin kaybolmaması için soğuk sudan geçirilir. Süzgece alınarak sularının süzülmesi beklenirken diğer bir yandan iç harç hazırlanır. İç harç için derin bir karıştırma kabı kullanılabilir. Kaba ilk olarak kıyma konur. Kuru soğanların baş kısımları kesilerek yemeklik şekilde doğranır ve kıymanın üzerine ilave edilir. Tercihe göre soğanlar rende de yapılabilir. Üzerine sarımsaklar da rendelenir. Bulgular yıkanır ve kaba ilave edilir. Sarımsaklar rendelenir. Daha sonra geri kalan malzemeler de kaba ilave edilir. Son olarak sıcak su da konduktan sonra tüm malzemeler el yardımıyla iyice yoğrulur. Pazı sarması için düz bir zemin tercih edilebilir. Hatta kesme tahtasının yada bir tepsinin içinde bile sarma rahatlıkla sarılabilir. Pazı yaprakları alınır ve içlerine yaklaşık 1 yemek kaşığı iç harçtan konularak sarılmaya başlanır. Önce yanlardan harcın üzerine katlanır ve daha sonra avuç içinde yuvarlanarak sarılır. Tüm pazılar aynı şekilde sarılır. Bulgurlu pazı sarmasını pişirmek için genişçe bir tencere kullanılabilir. Tencereye biraz sıvı yağ konulur ve tencere ocağa alınır. Sarımsakların kabukları soyularak küçük küçük doğranarak yağda çok az kavrulur. Üzerine salça ve kuru nane ilave edilir. Salça kokusu çıkana kadar kavrulduktan sonra üzerine su ilave edilir. Tüm sarmalar tencereye sıkı sıkı ve yan yana gelecek şekilde dizilir. Artan sarmalar ikinci kat olarak diğerlerinin üzerine dizilebilir. Bulgurlu pazı sarması kısık ateşte yaklaşık olarak 30-35 dakika kadar pişirilir. Arada kontrol edilerek suyu azalırsa üzerine azar azar su ilavesi de yapılabilir. Sarmalar piştikten sonra ocaktan alınır.  Sarmanın içerisinde bulgur olduğu için demlenmesi gerekir. O nedenle oda sıcaklığında bir süre dinlendirilir. Bulgurlu pazı sarması hazır.

 Afiyet olsun.
]]>
Pazı Böreği Nasıl Yapılır https://www.pazi.gen.tr/pazi-boregi-nasil-yapilir.html Mon, 12 Nov 2018 18:34:30 +0000 Pazı böreği nasıl yapılır, pazı mutfaklarımıza fazla girmese de, bazı yörelerde hemen her yemekte kullanılır. Börekler bile pazı kullanılarak yapılır. Aslında ıspanakla yaptığınız her börek tarifinde pazı kullanabilir Pazı böreği nasıl yapılır, pazı mutfaklarımıza fazla girmese de, bazı yörelerde hemen her yemekte kullanılır. Börekler bile pazı kullanılarak yapılır. Aslında ıspanakla yaptığınız her börek tarifinde pazı kullanabilirsiniz. Ispanakla kardeş gibi benzeyen bu yararlı sebzenin faydalarından da yararlanma şansınız olur. Hazmı kolay olduğundan, böreğin daha hafif olmasına yardımcı olur. İçeriğindeki vitaminler, mineraller pazı tüketmemiz gerektiğine işaret ediyor. Pazı böreği nasıl yapılır, iç harcı nasıl hazırlanır bunlara bir göz atalım. Herkese kolay gelsin.

Pazı böreği için gereken malzemeler
 • 700 gram pazı (yaklaşık 1,5 demet gelir)
 • 5 adet hazır yufka
 • 1 adet kuru soğan
 • 300 gram tatlı lor peyniri
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yeterince karabiber ve tuz
Sosu için
 • 4 yemek kaşığı un
 • 1 su bardağı ayçiçek yağı
 • Biraz tuz
Üzerine sürmek için
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı
 • Biraz susam
Pazı böreği nasıl yapılır

Pazıları börek için hazırlamakla işe başlayalım. Güzelce yıkadıktan sonra süzülen pazıların orta kısımdaki sert yerlerini kesin. Yaprak kısımlarını ise, ince doğrayalım. Tavanın içinde zeytinyağında önce doğradığımız soğanı hafif kavuralım. Buna ince doğranmış pazıları ilave ederek, kavurmaya devam edelim. Karabiber ve tuz ilavesini de yapınca, pazıları suyunu çekene kadar pişmesini sağlayalım. Ocağı kapatalım ve kavurma ılındığında lor peynirini içine karıştıralım. Böreğin pazılı harcı hazır. Şimdi sosu hazırlamaya başlayabiliriz.

Bir kasede unu, ayçiçek yağı ve tuzu karıştırıp, çırpalım. Yufkanın birini tezgaha açalım. Bunu sekiz tane üçgen olacak şekilde keselim. Aynı sigara böreği yapar gibi kesin. Önce yufkaya hazırlana sostan sürün. Ardından pazılı iç harcını yufkaların geniş yerine yeterince koyalım. Bunları sigara böreğine benzer şekilde geniş kenarından başlayarak rulo yaparak saralım. Börekleri yağlanmış fırın tepsisi içine yan yana dizin. Diğer yufkalar içinde aynı işlemleri yapın. Normalde 5 yufka bir fırın tepsisine yeter. Böreklerin üstüne yumurta sarısı ve sıvı yağı çırparak sürün. Üzerlerine biraz da susam serpebilirsiniz. Bu arada fırını 180 dereceye ayarlayın ve ısınmaya başlasın. Tepsiyi kızan fırına atın ve pazılı börekler kızarana kadar pişirin. Pazılı böreği sıcak olarak çayla birlikte ikram edebilirsiniz. Arzu edenler böreği kendi yaptıkları hamurdan yufka açarak ta hazırlayabilir. Çok ta lezzetli olacağını görebilirsiniz. Börekleri aynı zamanda gül böreği, tepsi böreği şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Pazı böreği nasıl yapılır, sanırız anlatabildik. Sizler içinde farklı bir lezzet olacaktır.

Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağlı Pazı Sarması https://www.pazi.gen.tr/zeytinyagli-pazi-sarmasi.html Tue, 13 Nov 2018 01:47:54 +0000 Zeytinyağlı Pazı Sarması, pazı oldukça faydalı ve bir o kadar da lezzetli bir sebzedir. Ispanak familyasındandır. Kış aylarında çok fazla tercih edilir. Pazı her yörede yaygın olarak tüketilse de Erzurum yöresinde daha sı Zeytinyağlı Pazı Sarması, pazı oldukça faydalı ve bir o kadar da lezzetli bir sebzedir. Ispanak familyasındandır. Kış aylarında çok fazla tercih edilir. Pazı her yörede yaygın olarak tüketilse de Erzurum yöresinde daha sık olarak yapılır. Yapılışı yöreden yöreye farklılık gösterir. Birbirinden farklı şekillerde yemekleri yapılır. Örneğin kavurması, çorbası, yumurtası ve salatası da yapılabilir. Aralarında en yaygın olarak tüketilen yemeği sarmadır. Sarmalar ister zeytinyağlı ister parça etli yapılabilir. Damak zevkine göre yemeğin içerisine konulan malzemeler değişkenlik gösterebilir. Yapımı oldukça kolaydır ve kısa sürede hazırlanır. İster akşam yemeklerinde sıcak olarak ister beş çayı toplantılarında soğuk olarak servis edilebilir. 

Zeytinyağlı Pazı Sarması İçin Gerekli Malzemeler, 
 • 1 kilo pazı
 • 4-5 bardak kaynar su

Zeytinyağlı Pazı Sarması; İç harcı için, 

 • 4-5 adet kuru soğan
 • 1,5 su bardağı pirinç
 • 4-5 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı yenibahar
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 paket kuş üzümü
 • 1 paket dolmalık fıstık 
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 su bardağı kaynar su

Sosu için, 

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 3 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 çay bardağı su
Zeytinyağlı Pazı Sarması Yapılışı, 

Zeytinyağlı pazı sarması tarifin başlamadan önce pazıların hazırlığı yapılır. Pazı satın alınırken ince yapraklı ve taze olanları tercih edilmelidir. Pazıların sap kısımları kesilerek yaprakları tek tek yıkanır. Daha sonra kaynar su dolu bir kabın içerisine alınarak yaklaşık 5-10 dakika kadar yumuşaması için beklenir. Pazılar yumuşadıktan sonra soğuk sudan geçirilerek süzgece alınır ve bir kenarda bekletilir. Diğer bir yandan iç harcın hazırlığı yapılır. İç harç tercihe göre çiğ olarak yada pişmiş olarak kullanılabilir. Derin bir tencereye zeytinyağı konularak yağ iyece kızdırılır. Soğanların kabukları soyularak yemeklik şekilde doğranır. Sarımsakların kabukları soyulur ve rendelenir. Soğan ve sarımsak tencereye alınarak soğanlar yumuşayıncaya kadar kavrulur. Daha sonra dolmalık fıstık ilavesi yapılır. Dolmalık fıstıkların rengi değişince tencereye yıkanmış pirinç ilave edilir. Tüm malzemeler iyice kavrulduktan sonra üzerine su ilave edilerek karıştırılmaya başlanır. Son olarak şeker, yenibahar, karabiber, tuz ve kuş üzümü ilavesi yapılarak tencerenin kapağı kapatılır. İç harcın pilav gibi demlenmesi gerekir. İç harç suyunu çekince ocaktan alınır ve bir müddet oda sıcaklığında bekletilir. Yumuşayan pazılar düz bi zemine alınır. Pazı yaprakları eğer büyükse ikiye bölünebilir. İçerisine iç harçtan 1  yemek kaşığı kadar konularak sarmalar sarılmaya başlanır. Tüm pazı yaprakları bitene kadar aynı işleme devam edilir. Tüm sarmalar tencereye yan yana gelecek şekilde dizilir. Aralarında boşluk bırakmamaya özen gösterilmelidir. Sarmalar ikinci kat olarak diğerlerinin üzerine de dizilebilir. Ayrı bir yerde sarmanın sosu hazırlanır. Sarımsakların kabukları soyularak ince ince kıyılır ve küçük bir kaseye alınır. Üzerine nar ekşisi, limon, su ve zeytinyağı ile iyice karıştırılır. Hazırlanan sos pazı sarmalarının üzerine dökülür. Zeytinyağlı pazı sarması yaklaşık olarak 20-25 dakika kısık ateşte pişirilir. Sarmalar piştikten sonra ocaktan alınır. Ilınması için oda sıcaklığında bir süre dinlendirilir. 

Afiyet Olsun.
]]>
Pazı Otu https://www.pazi.gen.tr/pazi-otu.html Tue, 13 Nov 2018 10:57:59 +0000 Pazı otu, günümüzde birçok farklı şekillerde tüketilen bir bitkidir. Kimi zaman dolma yapılarak tüketilen pazı otu kimi zaman ise salatalar içerisinde kullanılmaktadır. Genel olarak düzenli bir şekilde tüketildiğinde insan v Pazı otu, günümüzde birçok farklı şekillerde tüketilen bir bitkidir. Kimi zaman dolma yapılarak tüketilen pazı otu kimi zaman ise salatalar içerisinde kullanılmaktadır. Genel olarak düzenli bir şekilde tüketildiğinde insan vücudunda önemli faydalara neden olan pazı otu, birçok insanın rahatsızlığı için alternatif bir tedavi olmuştur. Son derece yaygın bir şekilde kullanılan bu ot, özellikle sarma yapılarak tüketilmektedir. Pazı sarması, hem lezzetiyle hem de sofradaki güzel görüntüsüyle birçok kişinin sevdiği yiyeceklerden biri olmuştur. Bu nedenle insanlar elde ettikleri pazı otunu hemen sarma yaparak kullanırlar. Özellikle yapılan tıbbi tedavilerin yanında alternatif bir tedavi olarak birçok sorununuz için pazı otu kullanabilirsiniz. Pazı otu içerisinde bulunan vitamin ve birçok mineral, insan vücudunda meydana gelen sorunların giderilmesi için etkili olacaktır. Pazı otu, fiziksel olarak ıspanağa benzer bir ottur. Özellikle kış aylarında pazarlarda yer alan bu ot hem pişirilerek hemde çiğ olarak tüketilir. Bu şekilde birçok şekilde kullanılabilmektedir. Bazı insanlar pazı otu ile yoğurdu karıştırarak meydana gelen faydanın biraz daha artmasını sağlamaktadır.

Pazı otu faydaları:
 • İnsanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli yerler tutmaktadır. Özellikle kış aylarında doğru çocuklarınızın hastalıklardan daha rahat bir şekilde korunması için bol bol pazı otu yedirmelisiniz. Eğer çocuğunuz bu otu tüketmiyorsa isterseniz sarma yaparak ya da dolma yaparak çocuğunuza daha rahat yedirebilirsiniz. 
 • İnsanlarda kan basıncının dengelenmesinde pazı otu önemli faydalar sağlamaktadır. 
 • Düzenli olarak kullanıldığında insanlarda sinir sisteminin güçlenmesini sağlayarak sinir sistemi sağlığını korumaktadır. 
 • Pazı otu, kan şekerinin de düzenlenmesinde etkiler yapmaktadır. Özellikle şeker hastaları bu otu düzenli bir şekilde kullanarak kan şekerlerini daha dengeli bir şekilde tutabilirler.
 • Pazı otunun idrar söktürücü bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle pazı otu, birçok sindirim hastalığında kullanılabilir. 
 • Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde pazı otu, iştah açıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle iştah yetersizliğinden dolayı beslenemeyen çocuklar için pazı otu, çok büyük önem taşır. Eğer sizlerde çocuklarınızın iştahını açmak istiyorsanız pazı otu yedirebilirsiniz. 
 • Bazen nedensiz yere meydana gelen öksürük sorunlarında öksürüğün kesilmesi için pazı otu tüketebilirsiniz. 
 • İnsanlarda halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda da pazı otu kendisini göstermektedir. Bu nedene gün içerisinde yorgunluk yaşamanız durumunda pazı otu sizler için bire bir olacaktır. 
Yukarıdaki faydaların dışında pazı otu daha birçok şekilde insan vücudu için olumlu etkiler yapmaktadır. Özellikle pazı otunun bazı özellikleri bilimsel olarak bile kanıtlanmış olması, birçok kişiyi bu bitkiyi tüketme taraftarı etmektedir. Pazı otunun kemikler üzerindeki geliştirici etkisi ve şeker hastalığına karşı koruyucu özelliği yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Pazı otunun bu faydalarından yararlanabilmeniz için düzenli olarak kullanmanız şarttır. Aksi durumlarda çok büyük faydalar görmek beklenemez. 
]]>
Kıymalı Pazı Yemeği https://www.pazi.gen.tr/kiymali-pazi-yemegi.html Tue, 13 Nov 2018 18:03:54 +0000 Kıymalı pazı yemeği; organik sağlıklı ilaçsız zamanımızda çok az rastladığımız hormonsuz yiyeceklerden bir tanesidir. Doğal sebze yemeklerini bulabildiğimiz her fırsatta hazırlayarak tüketmeliyiz. Son derece hafif olan sa Kıymalı pazı yemeği; organik sağlıklı ilaçsız zamanımızda çok az rastladığımız hormonsuz yiyeceklerden bir tanesidir. Doğal sebze yemeklerini bulabildiğimiz her fırsatta hazırlayarak tüketmeliyiz. Son derece hafif olan sağlıklı kıymalı pazı yemeğinin tarifine geçelim.

Kıymalı pazı yemeği için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kilo pazı.
 • 250 gram kıyma.
 • 1 çay bardağı pirinç.
 • 2 diş sarımsak.
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ.
 • 1 yemek kaşığı domates salçası.
 • Pul biber.
 • Tuz.
Kıymalı pazı yemeğinin yapılışı: 

Pazılar çok güzel şekilde yıkanıp temizlendikten sonra, yaprakların alt kısımlarını sert oldukları için daha ince, yaparak kısımlarını ise biraz daha büyük olacak şekilde doğruyoruz. Pazıda tıpkı ıspanak gibi hacimli olmasına karşın pişirilirken tüm hacmini kaybederek küçülür. Bu sebepten yaprak uçlarını doğrarken biraz büyük doğranır. Soğanları soyduktan sonra ince, ince yemeklik olarak doğruyoruz. Yemeği pişireceğimiz tencereyi ocağın üzerine alarak altını açıyoruz. Doğradığımız soğanları sıvı yağla birlikte pembeleşinceye kadar kızartmaya bırakıyoruz. Diğer taraftan sarımsakları soyup ince, ince doğruyoruz. Soğanların içerisine ekliyoruz ve Kıymayı da ekliyoruz. Kıyma biraz pişince bir yemek kaşığı domates salçasını yarım çay bardağı su katarak salçayı inceltiyoruz. Bunu pişen kıymanın içerisine ekliyoruz. Doğranmış pazıları alarak tenceredeki pişen kıymaya ekliyoruz. Pazı kendi kendine sulanacaktır. Kendi suyu ile 5-6 dakika piştikten sonra pirinçleri ve  pul biberi de serpiştiriyoruz. En son tuzunu serpiştirip yaprakların üzerine gelecek kadar sıcak su ekleyerek kapağını kapatıyoruz. Orta ateşte yumuşayıp kıvama gelinceye kadar pişiriyoruz. Kıymalı pazı yemeğimiz hazırdır. Yemeğin yanında yoğurt kullanarak servis yapılabilir.

Afiyet olsun.
]]>
Bulgurlu Pazı Yemeği https://www.pazi.gen.tr/bulgurlu-pazi-yemegi.html Tue, 13 Nov 2018 19:09:38 +0000 Bulgurlu pazı yemeği: Pazı, Anadolu'nun yemek kültüründe yer alan, onlarca çeşit yemeği yapılan, türkülere konu olmuş pancargillerden geniş yaprak bir bitkidir. Yaprakların genişliği, kolay temin edilmesi ve lezzetinden Bulgurlu pazı yemeği: Pazı, Anadolu'nun yemek kültüründe yer alan, onlarca çeşit yemeği yapılan, türkülere konu olmuş pancargillerden geniş yaprak bir bitkidir. Yaprakların genişliği, kolay temin edilmesi ve lezzetinden dolayı sarmadan kavurmasına kadar birçok yemeğin ana malzemesi olmuştur. Pazı ile yapılan yemeklerin arasında bulunan bulgurlu pazı yemeğinin yapımı:

Bulgurlu pazı yemeğinin malzemeleri:
 • Üç demet pazı
 • 1 çay bardağı pilavlık bulgur
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1,5 su bardağı su
 • Tuz
 • Yemeğin üzerine yoğurt (isteğe göre sarımsak ilave edilebilir)
Bulgurlu pazı yemeğinin yapılışı: 

Pazı yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp hazırlanır. Yemeğin yapılacağı tencereye, zeytin yağı koyduktan sonra kuru soğan doğrayıp atılır. Ocağın altı açılıp kuru soğanlar renk değiştirinceye kadar kavrulur. Sonra salça  ilave edilerek iki üç dakika kavurmaya devam edilir. Pazılar tencereye bırakılıp suyu çekinceye kadar karıştırarak kavrulur. Pazının kavurma işlemi sekiz ile on dakika sürer. Pazıların kavrulmasından sonra sırasıyla su, tuz ve bulgur eklenerek karıştırılıp kaynamaya bırakılır. Kaynayınca kısık ateşte 15- 20 dakika daha bulgurlar yumuşayıncaya kadar kaynamaya bırakılır. Yemeğin pişmesi beklenirken üzerine dökülecek yoğurt bir kaseye alınıp iyice çırpılarak özenir. Sarımsak isteniyorsa bir ya da iki diş sarımsak ezilerek bir miktar tuz ile yoğurda ilave edilip çırpılır. Bulgur yumuşayınca ateşten alınır. Demlenmesi ve ılınması beklendikten sonra ılık biçimde üzerine özenmiş yoğurt kaşık ile gezdirerek dökülüp servis edilir. Bulgurlu pazı yemeği hazır.

Afiyet Olsun...
]]>
Pazı Yoğurtlaması https://www.pazi.gen.tr/pazi-yogurtlamasi.html Wed, 14 Nov 2018 01:59:17 +0000 Pazı yoğurtlaması; Değişik  lezzet ve tatlarda yemekleri yapılan pazı bitkisinin yoğurtlu olarak yapılanı da sıkça tüketilen ve de yapılan bir soğuk meze türüdür. Özellikle balık yemeklerinin yanına çok yakışan paz Pazı yoğurtlaması; Değişik  lezzet ve tatlarda yemekleri yapılan pazı bitkisinin yoğurtlu olarak yapılanı da sıkça tüketilen ve de yapılan bir soğuk meze türüdür. Özellikle balık yemeklerinin yanına çok yakışan pazı yoğurtlaması, Akdeniz yöresine ait bir bitkiden pazıdan yapılır. Pazı bitkisi ıspanakgiller familyasından olduğundan ıspanak ile yapılan her şey pazı ile de yapılır. Ayrıca besin değerleri açısından öksürük ve ağrılara iyi geldiğinden ve kanamayı hamilelikte düzenlemesinden ötürü mutlaka mevsiminde tüketilmesi gereken bir bitkidir. ayrıca pazı bitkisinin bir diğer önemli özelliği de yabani olarak yetişmesidir. 

Pazı Yoğurtlamasının malzemeleri;
 • İki bağ pazı,
 • İki su bardağı dolusu tam yağlı yoğurt,
 • İki diş sarımsak büyük olanlardan,
 • Bir çay kaşığı pul biber,
 • Bir tatlı kaşığı dolusu tuz,
 • Bir çay bardağı mayonez,
Pazı Yoğurtlamasının yapılışı;

Pazı, yemek ve garnitürlerin de birincil öncelik, pazıların iyi temizlenmesidir. Toprağa yakın yetişmesinden ötürü aralarında çamurlanma olasılığı yüksek olduğundan bu tür bitkilerin bir miktar sirke ile hazırlanan suda bekletilmesi gerekir. Böylelikle pazılar tertemiz olur. Daha sonra bol su ile durulandıktan sonra tıpkı ıspanak gibi sapları ile beraber doğranır. Diğer taraftan kettle içerisinde kaynatılan su derin bir tencere içerisine alınarak ocakta da bir iki kaynatıldıktan sonra içerisine pazılar ilave edilir ve ortalama olarak beş ile on dakika arasında haşlamaya bırakılır. Haşlanan pazılar bir tel süzgeç yardımı ile suyu süzülmesi için bekletilirken, diğer taraftan çukur bir kase içerisine yoğurt mayonez tuz ve ezilmiş sarımsak ilave edilerek iyice karışması sağlanır. Diğer tarafta bekleyen pazılar istenilen soğukluğa ulaşmamış ise birazda süzgeç içerisinde soğuk su ile yıkandıktan sonra karışım olan kabın içerisine eller ile iyice sıkılarak ilave edilir ve iyice karışana kadar bir kaşık yardımı ile karıştırılır. Daha sonra salata servis tabağı borcama eşit şekilde dağıtılarak üzerine pul biberi ile süsleme yapılarak servise hazır hale getirilir. Balık gibi et ürünler ile tüketilirken pazı yoğurtlamasına dikkat edilmesi gereken en önemli nokta balıkların günlük ve taze olmasıdır. Böylelikle herhangi bir zehirlenme riski yapmaz eğer balıklardan emin değil iseniz bu yoğurtlu pazı tarifimizi asla balık ile beraber tüketmeyiniz. 

Afiyet olsun...
]]>
Pazı Tarifleri https://www.pazi.gen.tr/pazi-tarifleri.html Wed, 14 Nov 2018 21:09:41 +0000 Pazı tarifleri, Pazı ıspanağa benzeyen bir sebzedir ve çok fazla yerde kullanılır. Çok çeşit yemek türleri vardır. Bunun dışında salatalarda, hatta turşularda bile kullanılır. Bunun yanında pazının insan hayatında ç Pazı tarifleri, Pazı ıspanağa benzeyen bir sebzedir ve çok fazla yerde kullanılır. Çok çeşit yemek türleri vardır. Bunun dışında salatalarda, hatta turşularda bile kullanılır. Bunun yanında pazının insan hayatında çok önemli bir yeri vardır. Çok yararlı bir sebzedir. Pazı bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan bir sebzedir. Deri hastalıklarına iyi gelir. Kabızlığı önler, öksürüğe iyi gelir, iştah açıcı özelliği vardır, apseye, şişliğe iyi gelir. Beyne çok yararlıdır. Kan şekerini düzenler. İdrar söktürür. Kansızlığa iyi gelir. Tansiyonu dengeler.Çorbalarda, ana yemeklerde, dolmalarda, salatalarda pazının önemli bir yeri vardır ve çok lezzetli bir sebzedir. 

Pazı kavurması tarifi malzemeleri:
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı kadar biber salçası
 • 1 adet orta boy soğan
 • 1 adet pazı
 • 2 yemek kaşığı bulgur
 • Tuz
 • Sıvı yağ
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Kimyon

Pazı kavurması tarifi hazırlanışı:

İlk olarak pazılar iyi bir şekilde yıkanır ve ince ince doğranır. Kaynayan suya bulgur ve pazılar atılır. Piştikten 7- 8 dakika sonra fazla su süzülür. Soğan ince ince doğranır. Bir tencereye biraz sıvı yağ ilave edilir ve soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Kavrulan soğanın içerisine biber salçası ve domates salçası ilave edilir. Daha sonra tencereye pişen bulgurlu pazı ilave edilir. İçerisine kimyon, tuz, pul biber, karabiber ilave edilir ve çekilmesi beklenir. Çeken Pazı kavurması servis tabağına koyulur ve servis edilir. 

Pazı çorbası tarifi malzemeleri:
 • 400 gram pazı yaprağı
 • 2 adet büyük boy patates
 • 2 adet orta boy soğan
 • 4 yemek kaşığı un
 • 4 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 paket krema
 • 1 adet tavuk bulyon
 • 3 su bardağı su
 • Kaşar rendesi
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Tuz
Pazı çorbası tarifi hazırlanışı: 

İlk olarak pazı bol suda iyi bir şekilde yıkanır ve ince ince doğranır. Daha sonra patates ve soğanlar soyulur ve küp küp doğranır. Bir tencereye tereyağ koyulur ve eritilir. Eriyen tereyağının içine un koyulur ve un pembeleşinceye kadar kavrulur. Kavrulan unun içerisine doğranmış pazı yaprağı, doğranmış soğan ve doğranmış patates koyulur. İçerisine su ve süt ilave edilir ve karıştırılır. Piştikten sonra blender ile iyice ezilir. Daha sonra içerisine krema, tuz, karabiber ve pul biber eklenir. Biraz kaynadıktan sonra sıcak bir şekilde servi edilebilir. 

Pazılı levrek sarma tarifi malzemeleri:
 • 2 su bardağı mantar
 • 1 yemek kaşığı un
 • Tereyağ
 • Karabiber
 • Tuz
 • Sıvı yağ
 • 1 paket hazır krema
 • 6 adet pazı yaprağı
 • 2 adet levrek
Pazılı levrek sarma tarifi hazırlanışı: 

İlk olarak levrekler iyice temizlenir ve kafaları kopartılır. Her bir levrek 3 eşit parçaya ayrılır. Her bir parçanın her tarafına karabiber ve tuz sürülür. Mantarlar ince bir şekilde kıyılır. Bir tavaya ince doğranmış mantarlar suyunu çekene kadar kavrulur. İçerisine krema, 1 bardak su ve un eklenip iyice kaynatılır. Kaynayan suya her pazı yaprağı batırılıp çıkartılır. Pazı yapraklarının içerisine levrek koyulur ve sarılır. Bir tepsiye bütün sarılan levrek ve pazılar dizilir. Hazırlanmış olan sos üzerine dökülür ve 20 dakika kadar önceden ısıtılmış fırında pişirilir. Pazılı levrek sarma piştikten sonra sıcak bir şekilde servis edilir.
]]>
Pazı Mezesi https://www.pazi.gen.tr/pazi-mezesi.html Wed, 14 Nov 2018 23:38:02 +0000 Pazı Mezesi: Pazı mezesi Hatay yöresine ait en çok aranan, olmazsa olmaz olan gözde mezelerinden birdir pazı mezesi. Öbür meze çeşitleri de güzeldir tabi ki ama pazı mezesi çok başkadır. Yapılması çok kolay ve çok ta basitti Pazı Mezesi: Pazı mezesi Hatay yöresine ait en çok aranan, olmazsa olmaz olan gözde mezelerinden birdir pazı mezesi. Öbür meze çeşitleri de güzeldir tabi ki ama pazı mezesi çok başkadır. Yapılması çok kolay ve çok ta basittir. Pazı mezesi masalarımıza her zaman koyabileceğimiz çok leziz ve değişik bir çeşit meze türüdür. Pazı mezesinin yapılışında alınacak malzemelerin çok taze olması ve aynı zamanda da çok güzel olması gerekir. Balık olan masalarımıza çok yakışır ve de damak lezzetini tam anlamı ile daha güzel ve tamamlayıcıdır. 

Pazı mezesi için gerekli malzemeler,
 • 1 bardak süzme yoğurt,
 • 1 tutam tuz,
 • 1 top çok taze pazı, ve,
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı.
Pazı mezesi yapılışı,

Malzemeleri aldıktan daha sonra yapmak için hazırlayalım. Burada en çok dikkat etmemiz gereken konu pazıları bir güzel tertemiz yıkayalım. Ve daha sonra bir doğrama tahtası üzerinde pazıları ufak, ufak doğrayalım, ve bir tencerede kaynamış suyun içine katalım ve bir güzel haşlayalım. Ve daha sonra haşlanmış pazıları sudan alıp suyunu süzelim ve bir az derin bir salata tabağına koyalım ve üzerine süzme yoğurdu ekleyelim ve iyice karıştıralım. Daha sonra tuzu ilave ediniz. En son olarak meze tabağındaki pazı mezesinin üzerine zeytin yağını ekleyelim. İsterseniz bir az acı pul biber ilave edebilirsiniz, acı sevenler için çok iyi bir tercih olacaktır. Hem yerken çok tat alacağınız hem de görünüşü ile hem gözünüze hemde masanızı hareketlendirici olduğu için çok doğru bir tercihtir. 

Afiyet olsun.
]]>
Pazı Kökü Kavurması https://www.pazi.gen.tr/pazi-koku-kavurmasi.html Thu, 15 Nov 2018 02:02:06 +0000 Pazı kökü kavurması, Faydaları saymakla bitmeyen pazının kökünden yapılan yiyecekler de tam bir enerji kaynağı ve vitamin deposudur. Ayrıca pazı dolması yaptığımız zaman da pazı köklerini bu şeklide de değerlendirerek n Pazı kökü kavurması, Faydaları saymakla bitmeyen pazının kökünden yapılan yiyecekler de tam bir enerji kaynağı ve vitamin deposudur. Ayrıca pazı dolması yaptığımız zaman da pazı köklerini bu şeklide de değerlendirerek nefis bir lezzet elde etmiş oluruz.

Pazı kökü kavurması tarifi
 • Bir demet pazı sapı
 • İsteğe göre 3 yada 4 adet yumurta
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 adet kırmızı biber
 • Tuz
 • Zeytinyağı
Pazı kökü kavurması yapılışı,

Pazı sapları eğer yıkanmamış ise demetten bir bıçak yardımı ile kesilir. Geniş bir kabın içinde iyice yıkanır. Yıkandıktan sonra aynı kabın içinde 10 dakika sirkeli su yaparak bekletilir. Tekrar durulanır.  Daha sonra pazı saplarını istenilen incelikte doğranır ve kaynar suda haşlanır. Kesme tahtası yardımı ile soğanlar küp şeklinde doğranır. Ayrıca kırmızı biber de kesme tahtasında ince ince doğranır. Geniş bir tavanın içinde zeytinyağı ve soğanlar iyice pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine kırmızı biberler ilave edilir bu şeklide kavurmaya devam edilir. Haşlanmış pazı köklerinin suyu iyice sıkılarak üzerine ilave edilir. Baharatlar ve tuz da bu karışımın içine eklenir. Bir kaç kere karıştırdıktan sonra üzerine istediğimiz adet yumurta kırıp tencerenin kapağı kapatılır. Yaklaşık 10 dakika kadar kısık ateşte pişmeye bırakılır.Lezzetli pazı kökü kavurması, servise hazırdır. Sıcak olarak servis yapılır.

Afiyet olsun...
]]>
Pazı Tohumu https://www.pazi.gen.tr/pazi-tohumu.html Thu, 15 Nov 2018 15:50:22 +0000 Pazı tohumu; Ekimi sonbahar ilkbahar ve yaz ayları içerisinde tavsiye edilir. Pazı tohumunda tohumun kalitesi ekimi ve hasat zamanında hasadın verimliliği açısından önemlidir. Tohumların toprağa ekim derinliği ortalama ola Pazı tohumu; Ekimi sonbahar ilkbahar ve yaz ayları içerisinde tavsiye edilir. Pazı tohumunda tohumun kalitesi ekimi ve hasat zamanında hasadın verimliliği açısından önemlidir. Tohumların toprağa ekim derinliği ortalama olarak bir veya iki santimetre civarında olmalıdır. Her sıra arasında da ortalama olarak sekiz on cm, sıralar arasında ise otuz cm arasında olur. Eğer ki tohumlardan pazı fidesi kullanılacak ise bu fideleri ekim aralıkları da diğerleri gibi olmalıdır. Pazı tohumları toprağa ekildikten sonra çanak haline gelen yapraklar döllenmeden sonra gelişerek yalancı meyve oluştururlar. Tıpkı bir yumak gibi görünen bu pazı yaprakları içerisinde birkaç adet tohum bulundurur. Parlak ve kahverenginde olan bu tohumların şekli basık bir böbrek şeklini andırır. Pazı tohumlarının üzeri girintili çıkıntılıdır. Tohumların bin tanesinin ağırlığı ortalama olarak on beş ile yirmi beş gram ağırlığında gelmektedir. Bu tohumlar beli bir dönem sonra toplandıklarında veya toprağa döküldüklerinde canlılıklarını dört ile altı yıl arasında muhafaza edebilmektedir. 

Pazı tohumu çimlenmesi;

Pazı tohumları ekiminden itibaren ortalama olarak yirmi ile otuz derece arasında ve ortalama on beş günde karanlık ortamlarda çimlenme meydana getirir. Bu çimlenmenin gerçekleşeceği bu süreçte mutlaka tohumların çimlendiği yerin naylon ile kapatılması ve ışık görmemesi gerekmektedir. Böylelikle istenilen sürede beklenen çimlenme elde edilmiş olur. Pazı tohumları eğe açık arazide çimlendirilecek ise toprağın işlenmesinin ardından tohumlar toprağa belirtilen aralıklarda yerleştirildikten sonra üzerileri iyice kapatılmalıdır. Daha sonrasında tohumların ekildiği toprağın yüne bir naylon yardımı ile kapatılması gerekmektedir. Bu durumu periyodik olarak gerçekleştirmeniz çok önemlidir. Bu sayede istenen çimlenme gerçekleşebilir. Açık toprakta da çimlenme ortalama yine on beş gün civarındadır. Pazı tohumları hasat veya sürgün dönemi dediğimiz dönemlerde kuruyup yere dökülmeden toplanması gerekir aksi takdirde topraktan toplanması çok zor olur. Ayrıca köküne yakın yerden kesilen pazı bitkisinin tohumlarının olduğu topların serin ve kuru bir yerde kurumaya bırakılması gerekir. Böylelikle yeterince kuruyan yumakların içerisindeki tohumlar sergi yaptığınız yere ve örtüye dökülecektir. Pazı tohumlarını yetiştiriciliğini yapmıyor iseniz yabani pazı dediğimiz döngü meydana gelir özellikle dağlık bölgelerde yüksek kesimlerde kendiliğinden yetişen pazıların yetişme döngüsü bu şekilde meydana gelir. Kurumaya yüz tuttuğunda pazı tohumlarının yumakları içerisindeki tohumları bulundukları toprağa bırakarak mevsimi geldiğinde yeniden topraktan yetişerek çıkmaktadır. Çünkü bitkinin tohumları uzun süre canlı kalabilmektedir. Özellikle yabani pazı tohumlarının döngüsü bu şekilde oluşmaktadır. 

Pazı tohumlarının bir sonraki hasat mevsimi için toplanma zamanları;

Bu tohumlar genellikle çoklu geniş alan ekimlerinde hasat makineleri ile yapılırken küçük hasat bahçelerinde ise elle yapılmaktadır. Hasadın yapılmasından sonra tohumların kurutulacağı bölgenin havadar ve nemsiz olması çok önemlidir. Aksi takdirde tohumların bulunduğu yalancı meyveler kolaylıkla kızışarak içerisinde bulunan tohumlar kullanılmaz hale gelir. O nedenden ötürüde bu kurutma dönemi pazı tohumlarının bir daha kullanılabilmesi için çok önemlidir. Kuruyan gövde ve yalancı meyveler harmanlanarak yumaklar kırılmaya başlanır ve birbirinden ayrılması sağlanır.Pazı tohumların üzerilerinin ekim zamanında kolay ekilebilmesi için kaplanmak sureti ile tablet haline getirilmesi çok iyi olur. Böylelikle dekar başına ortalama beş yüz kadar tohum yumağı elde edilebilir. 
]]>
Pazı Kökü https://www.pazi.gen.tr/pazi-koku.html Thu, 15 Nov 2018 16:12:59 +0000 Pazı, ıspanak ailesinden olup çok iri yapraklı bağda bahçede kırda kısaca her yerde yetişebilen bir sebze çeşididir. Kış aylarında pazar tezgahlarında hemen yerini alır. Yemeği pişirilir, salataya katılır çiğ olarak Pazı, ıspanak ailesinden olup çok iri yapraklı bağda bahçede kırda kısaca her yerde yetişebilen bir sebze çeşididir. Kış aylarında pazar tezgahlarında hemen yerini alır. Yemeği pişirilir, salataya katılır çiğ olarak tüketilebilir, pazı sarması yapılabilir. Bundan dolayı çok çeşitli şekillerde kullanım alanı olan bir bitkidir. Bu kadar çeşitli şekilde kullanılan bu bitki sağlık için de bir ok adar faydalıdır. Hastalıklara karşı direnç kazanmamızı sağlar. Ispanak gibi yoğurt kullanarak da tüketilebilir. 100 gram pazı yaklaşık 19 kaloridir.

Önemli ölçüde kalsiyum, magnezyum ve K vitamini bulunduran bir bitkidir. Bu nedenle kemik sağlığını önemli ölçüde korur. Kemikleri çok güçlendirir.  Büyüme ve kemik gelişimine yardım eder. Ayrıca dişlerin güçlenmesi dinene çok katkı sağlar yaprakları temizlenir yıkanır ve yemeği yapılabilir yada yumurta kırılarak kavuşmasında yapılabilir. Pazı dolması şeklinde yapılarak da pirinçle tüketebiliriz.

Pazının sapları ve kökleri, yapraklarından salatası, yemeği, dolması yapılır. Lezzetiyle bizi bizden alan pazı tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Örneğin haşlandıktan sonra da deri hastalıklarında, hemen kullanılmasında çok faydalı olan bir bitkidir. Ayrıca saç çıkmayan yerlere pazıyı balla karıştırarak sürdüğünüzde kesinlikle etkisini gösterecektir.

Pazı kökünün sağlığa faydaları,

 • Pazıdan lapa olarak yararlanmak basur memelerini çabucak iyileştirir.
 • Yapraklarından salata yapılır. Yenirse böbrek, dalak, mesane ağrılarını tedavi eder, iştah açar ve yemeği çok kolay hazım eder.
 • Pazı gül yağı ile karıştırılıp kafamıza sürdüğümüzde baş ağrısını geçirir.
 • Yapraklarını haşlar suyunu içersek kabızlığa çok iyi gelir.
 • Vücuttaki apselere, yanık ve şişliklere çok iyi gelir.
 • İştah açıcı özelliği vardır.
 •  Hamile olanlar yerse çocukta omurga açıklığı riskini en aza indirdiği söylenmektedir
 • Vücutta kuvvet artırır.
 • İdrar yollarında yanma ve sızıyı azalmaktadır.
 • Kansızlığa da faydalıdır.
 • Öksürüğe çok iyi geldiği bilinmektedir.  

 

]]>
Pazı Sapı Çorbası https://www.pazi.gen.tr/pazi-sapi-corbasi.html Fri, 16 Nov 2018 08:26:41 +0000 Pazı Sapı Çorbası: Pazı sapında çorbayı ben kış aylarında çok yaparım. Bahçemde topladığım pazıları yaprakları ile sarma sararım saplarını da ince, ince kıyarım ya çorbasını yaparım veya yoğurt lamasını yap Pazı Sapı Çorbası: Pazı sapında çorbayı ben kış aylarında çok yaparım. Bahçemde topladığım pazıları yaprakları ile sarma sararım saplarını da ince, ince kıyarım ya çorbasını yaparım veya yoğurt lamasını yaparım. Ben hiçbir şeyi atmam mutlaka değerlendiririm sebze sapları olsun bayat ekmek, bayat kek olsun hepsini değerlendiririm. Artan yiyeceklerden değişik tatlar ortaya çıkarmak bana zevk verir. Herkes taze alınmış malzemelerle yemekler tatlılar yapar ama böyle artmış elde kalanlarla yemek meydana çıkarmak herkesin harcı değildir. Sunuda söylemeden geçemeyeceğim çoğu ülkelerde veya bizim ülkemizde attıklarımızı bulup da çocuklarına bir kaşık çorba, yemek yapamayanlar var. Bu nedeni aklımıza getirip elimizde olanların kıymetini bilmeliyiz fazla israftan kaçınmalıyız. Gelelim pazı sapı çorbamıza özellikle pazı yaprağında sarma yaptıktan sonra kalan sapları ile yaptığım sıcacık bir kase pazı sapı çorbası hem içimizi ısıtıyor hem şifalı bol vitaminleri ile vücudumuzu bazı hastalıklara karşı koruyor. Yaz aylarında bir demet pazı ile yaptığım soğuk yoğurtlu çorba süper gidiyor. Bu çorba tarifimin içine diğer sebzelerden ilave ederek yapabilirsiniz.

Pazı Sapı Çorbası Malzemeleri: 5-6 kişilik.

 • 1 demet pazının sapları.
 • 1 adet havuç.
 • 2 diş ince kıyılmış sarımsak.
 • 1 kahve fincanı bulgur veya pirinç.
 • 1,5 kilo kadar et suyu isterseniz normal su kullanabilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • Tuz.

Pazı Sapı Çorbanın İçine Konacak Meyanesi İçin.

 • 250-300 gr yoğurt.
 • 1 çorba kaşığı un.

Pazı Sapı Çorbası Yapılışı: 

İlk önce pazıları yapraklarını saplarında ayırın ve sapları iyice dalların aralarında yabancı maddelerin kalmayacağı şekilde yıkadıktan sonra ince, ince doğrayın. Bir orta boy tencereye zeytin yağını koyun içine ince kıydığınız sarımsakları ekleyin ve biraz kavurun. Ardında yıkayıp doğradığınız pazı saplarını ve rendelediğiniz havucu ilave edin kavurun.

Havuç pazı suyunu salıp çekene kadar kavurun ve pirinçleri de ilave edin karıştırın. Tenceredeki malzemelerin üzerine kaynayan et suyunu veya sade kaynamış su ilave edin pirinçler yumuşayana kadar kısık ateşte kaynatın. Çoraba pişmesine yakın tuzunu ilave edin kaynamaya devam etsin siz diğer tarafta yoğurdu bir kabın içine koyun ve içine unu ilave edin iyice çırpın içinde un topağı kalmayacak boza kıvamına gelene kadar çırpılmalıdır. Bu yoğurdun içine kaynayan çorbada 4-5 kaşık ilave edin çırpın ve kaynamakta olan pazı sapı çorbasına karıştırarak yavaş, yavaş ilave edin. Çorbanıza yoğurdu ilave ettikten sonra bir taşım kaynatın ocağı söndürün. Pazı Sapı Çorbası  servise hazır servis anında üzerine çekilmiş karabiber serpin ve sıcak, sıcak servis yapın.

Afiyet olsun...

]]>
Bebeklere Pazı Çorbası https://www.pazi.gen.tr/bebeklere-pazi-corbasi.html Sat, 17 Nov 2018 08:25:50 +0000 Bebeklere pazı çorbası: Bebekler için anneler bir çok çorba çeşidi denemektedir. Özellikle bebeğin 7 ay sonrasında anneler besleyici ve doyurucu özellik taşıyan bir çorba arayışı içerisine girer ve bu konuda bir çok tarif Bebeklere pazı çorbası: Bebekler için anneler bir çok çorba çeşidi denemektedir. Özellikle bebeğin 7 ay sonrasında anneler besleyici ve doyurucu özellik taşıyan bir çorba arayışı içerisine girer ve bu konuda bir çok tarif öğrenirler. Biraz sonra tarifini vereceğimiz bebeklere pazı çorbası besin değeri yüksek olan ve bebeklerin büyümesinde etkili olan bir çorba çeşididir. Bebeklere sebze ağırlıklı yapılan çorbaların püre haline getirilerek yedirilmesi bebeklere hem sağlık hemde dayanıklılık kazandırmaktadır. 

Bebeklere pazı çorbası yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 4 yaprak pazı
 • 1 tane orta boy patates
 • 1 yemek kaşığı irmik
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 yemek kaşığı kadar kıyma
Bebeklere pazı çorbası yapılışı: 

Öncelikle patatesi soyarak bol su ile yıkayın. Yıkanan patatesi çok küçük bir şekilde doğrayın. Küçük derin bir tencerenin içerisine bir miktar su ekleyin ve ocağın altını açın. Tencere içerisindeki suya doğranıp yıkanan patatesleri ilave edin ve kısık ateşte kaynamaya bırakın. Su ve patates kaynamaya başladıktan sonra kıymayı bekletmeden tencere içerisine ilave edin. Kıymanın biraz rengi döndükten sonra pazıyı önce bol su ile yıkayın sonra çok ince bir şekilde doğrayın ve tencere içerisine ilave edin. Tencere içerisindeki malzemeler biraz pişince son olarak irmiği ve zeytin yağını da ilave ederek çorbayı kısık ateşte pişirmeye devam edin. Çorba piştikten sonra ocağın altını kapatın ve çorbayı biraz dinlendirin. Çorba biraz ılık bir hal aldıktan sonra rondodan geçirerek bebeğin yiyebileceği bir kıvama getirin. Çorba koyu olmuşsa içerisine biraz daha su ekleyip tekrar kısık ateşte ara ara karıştırarak pişirebilirsiniz. Bebeklere pazı çorbası artık hazır. Ilık bir şekilde 9 aydan sonraki bebeklere verebilirsiniz. 

Afiyet olsun...
]]>
Pazı Kavurması Bulgurlu https://www.pazi.gen.tr/pazi-kavurmasi-bulgurlu.html Sat, 17 Nov 2018 10:59:01 +0000 Pazı Kavurması Bulgurlu: Yaz ayları için bulgurlu pazı kavurma midenize  çok iyi gelecek. Malum ağır yemekler pek fazla tercih edemiyoruz. Hafif ve faydalı pazı gönül rahatlığı ile yapabilir yiyebilirsiniz. Pazılar evini Pazı Kavurması Bulgurlu: Yaz ayları için bulgurlu pazı kavurma midenize  çok iyi gelecek. Malum ağır yemekler pek fazla tercih edemiyoruz. Hafif ve faydalı pazı gönül rahatlığı ile yapabilir yiyebilirsiniz. Pazılar evinizin bahçesi varsa orada yetiştirebilirsiniz. Daha sonra taze toplayıp her türlü yemeğini yapabilirsiniz. Bulgur ile karışımı çok güzel lezzetli olacaktır. Kahvaltıda değişiklik isteyelenler bu bulgurlu pazı kavurmayı rahatlıkla yapabilir. Doyurucu ve faydalıdır. Sebze severler için çok güzel bir tariftir.

Pazı Kavurması Bulgurlu Malzemeler: 3 adet pazı doğramak için.

 • 1 buçuk çay bardağı pilavlık bulgur.
 • 2 tane sert domates doğramak için
 • İstek üzerine 2 diş sarımsak.
 • 2 tane kuru soğan doğramak için.
 • Yarım çay bardakta sıvı yağ yada tereyağ.
 • İsterseniz baharat olarak pul biber yada karabiber  arzuya göre koyabilirsiniz.
 • Tuz isteğe göre.

Pazı Bulgurlu Kavurma Hazırlanışı

İlk olarak taze topladığınız yada aldığınız pazıları güzelce yıkayın. Pazıların sapları ile yapraklarını birbirinden ayırınız. Ayrı ayrı doğrayıp sudan geçiriniz. Daha sonra  kendinize geniş bir tencere alınız. Aldığınız tencerenin içine suyu koyup kaynatınız. Kaynattığınız suyun içine pazı saplarını koyup haşlamaya bırakınız. Haşlanan pazı saplarını suyundan süzüyoruz. Daha sonra tencereye yapraklarını koyup haşlayınız. Ayrı ayrı haşlama sebebi yaprakların ve sapların hemen haşlanmasıdır.  Daha sonra tencerenizde ki suyu dökünüz. İçerisine soğanları küp küp ince doğrayınız. 2 diş sarımsağı doğrayıp ekleyiniz. Yeteri kadar sıvı yağ koyunuz. Ocakta kavrulmaya bırakınız. Soğanları çok yakmamak için çok az 3 çorba kaşığı su koyabilirsiniz. Kavrulan soğan ve sarımsak üzerine 2 çorba kaşığı salça ekleyip kavurmaya devam ediniz. Yıkadığınız pazıları ince ince  doğrayınız ve ekleyiniz. Süzdüğünüz bulguru üzerine ekleyiniz. Dibe sarmaması için 1 bardak su ilave ediniz. Tuz ve pul biber istek üzerine karabiber ekleyiniz ve karıştırınız. Hazırladığınız bulgurlu pazı kavurması güzel olması için ocağın altını kısık ateste ayarlayıp tencerenin ağzını kapatınız. Bulgurlar yumuşayıncaya kadar  ocağınızı tencerenizi gözetim altında tutunuz. Bulgurlar yumuşadıktan sonra ocağın altını kapatınız pazı kavurmanız hazır olmuştur. İsterseniz üzerine bir yumurta kırabilirsiniz. Bulgurlu pazı kavurmanız piştikten sonra tabaklara koyup gönül rahatlığı ile servis edebilirsiniz. 

Afiyet Olsun.

]]>
Etli Pazı Sarması https://www.pazi.gen.tr/etli-pazi-sarmasi.html Sat, 17 Nov 2018 23:47:47 +0000 Etli pazı sarması, dolma çeşitleri içerisinde en sevdiğimdir. Pazı yaprağının piştiği zaman ortaya çıkan tadı ve ağızda dağılması gerçekten yemeğe farklı bir lezzet ve ahenk katmakta. Ayrıca pazı besin değerleri aşı Etli pazı sarması, dolma çeşitleri içerisinde en sevdiğimdir. Pazı yaprağının piştiği zaman ortaya çıkan tadı ve ağızda dağılması gerçekten yemeğe farklı bir lezzet ve ahenk katmakta. Ayrıca pazı besin değerleri aşısından da oldukça zengin bir sebzedir. Dolma yemeyi sevmeyen çocukların bir sevebileceği bir yiyecektir. Kış aylarının vitamin desteği olan pazı yaprağı, vücut için önemli olan C ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Malzeme listesinden başlayarak etli pazı sarmamızın tarifine geçelim. 

Etli pazı sarması için gerekli malzemeler
 • 3 bağ pazı yaprağı
 • 500 gr az yağlı kıyma
 • 1 adet orta boy soğan
 • 50 gr salça
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 yemek kaşığı margarin
Sosu için
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 diş sarımsak
 • Sıcak su
 • 2 yemek kaşığı ay çiçek yağı 
 • Yarım çay kaşığı karabiber

Etli pazı sarması yapılışı,

Öncelikle pazı yapraklarımızı ayıklamakla işe başlayalım. Yaprakların içerisi kumlu olabilir. O yüzden ilk başta akan suyun altında teker teker yaprakların temizlenmesini sağlayalım. Ayrıca bir kaba su dolduralım ve 1 çay bardağı kadar sirkede bekletelim. İyice mikropları kırılsın. 10 dk kadar bekleyen pazı yapraklarının ortasında damarlı bir kısım vardır. O kısımları bıçakla keserek alalım. Çok sert değilse bıçağın arka kısmı ile hafiften vurarak yumuşatın ki sararken zorluk çıkarmasın. Şimdi bir kabın içerisine sıcak su koyalım. Isıtıcıda kaynatabilirsiniz. Suyun içerisine pazı yapraklarını atıyoruz ve yumuşayana kadar bekletiyoruz. Dilerseniz kaynayan suya da atıp atıp çıkarabilirsiniz. Etli pazı sarmasının bundan sonraki aşamasında içi var. Kıymayı bir yoğurma kabına alalım. İçerisine salça, tuz, karabiber, kekik, kimyon ve ince ince doğranmış soğanı ilave edip iyi harmanlayalım. Haşlanan yapraklarımızı sarmanın zamanı geldi. Yapraklar çok büyük ise ikiye kesip iki dolma çıkarabilirsiniz. Hazırladığımız içten 1 tatlı kaşığı koyarak sarma işlemine geçelim. Kötü yapraklar var ise atmayın. Bunları tencerenin altına dizeceğiz. Sardığımız dolmaları tencereye diziyoruz. Bu işlemde tamam. Şimdi etli pazı sarmasının sosunu yapalım. Sıcak suda salçayı açalım. İçerisine sarımsağı doğrayıp atalım. Karabiberi de ekledikten sonra karıştırıp dolmaların üzerine dökelim. Dolmaların üzerilerine bir tabaka kapatalım yada ufak bir tencere kapağı da olur. Ağırlık yapıp dağılmalarını engelleyelim. Tencerenin altını ilk başta yüksek ısıdan başlatıyoruz. Kaynayınca kısacağız ve 1 saat kadar kaynatacağız. Yemeğimizin arada bir suyunu kontrol edelim. Piştikten sonra etli pazı sarmalarını tencereden çıkaralım ve servis tabağına dizelim. Yanında yoğurtla beraber tüketebilirsiniz. İsterseniz sarımsaklı da olabilir. Yemeğimiz bu kadar. Umarım sizinde hoşunuza giden bir tarif olacaktır. Şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Pazı Sarması https://www.pazi.gen.tr/pazi-sarmasi.html Sun, 18 Nov 2018 05:39:03 +0000 Pazı sarması; Pazı bitkisi yabani olarak yetişen ve özellikle Akdeniz havzasında tüketilen bir bitkidir. Ülkemizde bir çok çeşit yemeği yapılsa da en yaygın bileneni ve yapılanı sarmasıdır. Pazı sarması, hem etli, he Pazı sarması; Pazı bitkisi yabani olarak yetişen ve özellikle Akdeniz havzasında tüketilen bir bitkidir. Ülkemizde bir çok çeşit yemeği yapılsa da en yaygın bileneni ve yapılanı sarmasıdır. Pazı sarması, hem etli, hemde zeytinyağlı yapılabilen bir yemektir. Her ne kadar etli yemekler revaç da gibi görünse de mutfağımızda zeytinyağlıların da ayrı bir yeri vardır. O nedenle de ben sizlere zeytinyağlı pazı sarmasının tarifini vereceğim. Saplarından tutunda yapraklarına kadar her yeri kullanılan pazı bitkisinin sarmada geniş olan yaprak kısımları kullanılmaktadır. 

Pazı Sarması için malzemeler;
 • 1 bağ pazı
 • 1 tane limon
 • İki su bardağı dolusu pirinç
 • Bir baş tüm sarımsak
 • Üç adet kuru soğan
 • Bir yemek kaşığı domates ve biber salçası
 • Bir tatlı kaşığı tarçın, sumak, karabiber, yenibahar ve tuz, kuru nane
 • İki adet süs biberi
 • Bir tatlı kaşığı toz şeker,
 • Bir kahve fincanı dövülmüş ceviz içi
 • Bir çay bardağı zeytinyağ
 • Nar ekşisi
Pazı Sarması sos malzemeleri;
 • Bir yemek kaşığı zeytin yağ
 • Bir tatlı kaşığı dolusu kuru nane, pul biber 
 • Bir yemek kaşığı nar ekşisi
 • Dört diş sarımsak
Pazı Sarmasının yapılışı

Öncelikle pazı yaprakları yıkanarak temizlendikten sonra bir kenarda bekletilir. Daha sonrasında ise iç harcının hazırlanması gerekmektedir. İç malzemesinin ana malzemesi olan pirinçler yıkanarak derin bir tencere içerisine konularak kısık ateşte tahta kaşık ile suyu kuruncaya kadar kavrulur. Sonrasında içerisine diğer malzemelerin hepsi ilave edilerek kavrulmaya devam edildikten sonra içerisine çok küçük doğranmış diğer malzemeler ve dövülmüş ceviz içi ilave edilerek bir iki tur daha kavrulur ve tam pişmesi beklenmeden altı kapatılır. Bu arada kenarda bekleyen pazı yaprakları için bir kettle içerisine yeteri kadar su ilave edilerek kaynatıldıktan sonra derin bir tencere içerisine su konularak  pazı yaprakları içerisine eklenerek çok kısa bekletilerek çıkartılır. Bu işle tüm pazı yaprakları bitene kadar tekrar edildikten sonra yemeğin yapılışına geçilir. Haşlanan pazı yaprakları düz bir tahta üzerinde harcımızdan küçük miktarda konularak sarılır. Bütün yapraklar ve içi harcı bitene kadar pazı yaprakları sarıldıktan sonra tencere içerisine yerleştirilir. Üzerine iki bardak soğuk su ilave edilerek ocağa konur. Pazı sarmaları, pişerken bizlerde diğer taraftan sosu için gereken malzemeleri hazırlayarak bir derin tava içerisine yerleştiririz. Tava içerisine yerleştirilen malzemeler kavrulduktan sonra sosu sulu sevenler için içerisine yemeğinize yetecek kadar su eklenerek kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınan sos diğer tarafta pişen ve hazır olan pazı sarması tenceresinin içerisine bir çay bardağı kadar ilave edilerek dinlenmeye bırakılır. Afiyet olsun.
]]>
Lorlu Pazı Sarması https://www.pazi.gen.tr/lorlu-pazi-sarmasi.html Mon, 19 Nov 2018 05:10:15 +0000 Lorlu Pazı Sarması, Kendiliğinden yetişen büyük, çok yapraklı olan pazı A ve C vitaminleri yönünden zengin bir bitkidir. Günümüzde pazı ile çeşitli yemek tarifleri vardır. Lorlu pazı sarması da bu tariflerin içi
Lorlu Pazı Sarması, Kendiliğinden yetişen büyük, çok yapraklı olan pazı A ve C vitaminleri yönünden zengin bir bitkidir. Günümüzde pazı ile çeşitli yemek tarifleri vardır. Lorlu pazı sarması da bu tariflerin içinde en başlarda yer alır. Pazı yaprakları lor ve bulgurla hazırlanan harç ile sarılır. Zeytin yağlı yemeklerin arasındadır. Hafifi ve lezzetli tadı ile sofranızın en güzel yerinde yer alacaktır. Büyük, küçük demeden ailenizin favori yemeği olacaktır.

Lorlu Pazı Sarması Malzemeleri:  
 • 1 Demet pazı yaprağı
 • 1 Adet büyük baş kuru soğan
 • 1 Su bardağı bulgur pilavlık olanından
 • 150 Gram lor peyniri tuzsuz
 • 1 Çay kaşığı kurutulmuş reyhan otu
 • 3-4 Dal dere otu
 • 3-4 Dal maydanoz
 • 5-6 yaprak nane 
 • 1 Çay kaşığı tuz
 • 1 Çay kaşığı karabiber
 • 1 Çay kaşığı pul biber 
 • Yarım çorba kaşığı biber salçası
 • Yarım çorba kaşığı domates salçası
 • 1 Çorba kaşığı tere yağ 
 • 2 Yemek kaşığı zeytinyağ
 • 1 Su bardağı kaynar su
 • Yarım limon suyu koyunuz
 • 1 Su bardağı süt koyunuz
Lorlu Pazı Sarması Yapılışı: Bir demet pazı yaprağımızı yıkıyoruz. Ocakta tencere de su kaynatıyoruz. Kaynayan suyun içine yıkadığımız pazı yapraklarını atıyoruz. Haşlanan yaprakları çıkarıp süzgecin üzerinde soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan pazı yapraklarını sap ve ortalarındaki sert damar ayrılır. Bir su bardağı pilavlık bulguru yıkayalım. Ayrı bir tencerenin içine rendelemiş olduğumuz kuru soğanı koyalım. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytin yağı ilave edelim. Soğanların rengi sarıya dönünceye kadar kavuralım. Üzerine yıkadığımız bulguru ekleyelim birkaç dakika tencerede soğanla harman ederek karıştıralım. Üzerine bir bardak kaynak suyu ilave edelim.Bulgur yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirelim. Bulgur pişince ocağı kapatalım soğumaya bırakalım. Maydanozları, dere otunu, reyhan yıkanır. Soğuyan bulguru başka bir kaba alalım. Önce biber ve domates salçasını ilave edip bulguya güzelce yedirelim. Üzerine kıydığımız yeşillikleri ekleyelim. Tuz, karabiber ve loru ekleyerek harcımızı tamamlayalım. Soğuyan pazı yapraklarını ikiye bölelim. Elimizin altındaki tabağa serip bulgurlu harcımızı bir tatlı kaşığı koyup saralım. Kullanacağınız fırın tepsisine tereyağı sürelim. Pazı yapraklarını tepsiye dizelim, üzerine sütü dökelim. Arzu edilirse yaprakların üzerine limon sıkılıp, zeytinyağı gezdirilir. Önceden ısıtılmış 180 dereli fırına koyalım. Çok kurumasın yada diri kalmasın diye kontrol edilir. Gerekirse sıcak su ilave edilir. Pişme süresi 25 - 30 dakikadır. Fırından çıkınca servis tabağına alınıp,  sarımsaklı yoğurt ile servis edilir. 
İyi Günler 
]]>
Zeytinyağlı Pazı Dolması https://www.pazi.gen.tr/zeytinyagli-pazi-dolmasi.html Mon, 19 Nov 2018 21:51:13 +0000 Zeytinyağlı pazı dolması, sevilen dolma tariflerinden biridir. Yöresel olarak aynı yaprak sarması gibi sıkça yapılır. Sizi biraz oyalasa da, bu tarifi seveceğinizi umuyoruz. Pazı mutfaklarımızda daha fazla yer almayı hak eden b Zeytinyağlı pazı dolması, sevilen dolma tariflerinden biridir. Yöresel olarak aynı yaprak sarması gibi sıkça yapılır. Sizi biraz oyalasa da, bu tarifi seveceğinizi umuyoruz. Pazı mutfaklarımızda daha fazla yer almayı hak eden bir sebzedir. Hazmı kolay, midevi, çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruyucu, kalorisi düşük ve lezzetli bir sebzedir. Çocuklarımıza bunu sevdirmeliyiz. Annelere bu konuda çok iş düşüyor. Bu lezzetli tarifle sofralarınızı şenlendirin. Zeytinyağlı pazı dolması herkesin seveceği bir lezzettedir. Alıştığınızda daha kolay yapabilirsiniz. Şimdi birlikte pazının en lezzetli olduğu dönemde dolmaları hazırlamaya başlayalım. Herkese kolay gelsin.

Zeytinyağlı pazı dolması için gereken malzemeler
 • 2 demet pazı
 • 3 adet kuru soğan
 • 3 adet domates
 • Yarım demet maydanoz
 • 2-2,5 su bardağı baldo pirinç
 • 1-2 diş sarımsak
 • 2 adet kesme şeker
 • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı
 • Bir miktar tuz ve tuzot
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 2 çay kaşığı kuru nane
 • 1 tatlı kaşığı dolma baharı
Suyuna koymak için
 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
 • Yarım limon suyu
 • Biraz tuz
Üzerine koymak için
 • Yoğurt
 • Biraz kuru nane
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
Zeytinyağlı pazı dolması yapılışı

Pazıları önce ayıklayın, yıkayarak tencerenin içine alın. Bunu biraz suyla 1-2 dakika haşlayarak yumuşatın. Pazının tazeliğine göre fazla haşlanmaması gerekir. Çok yumuşadığında dolmayı yapmanız zor olur. Pazıları süzgece alarak bekletin. Daha sonra dolmanın iç harcını hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Tencerede zeytinyağını kızdırın, içinde rendelediğiniz soğan ve sarımsakları hafifçe kavurun. İçine rendelenen domatesleri ve kesme şekeri koyarak biraz pişirin. Pirinçleri yıkayarak içine atın. Birlikte kavrulan harca tuzot ve tuzu ilave edin. Ocağı kapatarak, ince doğranan maydanozu ve diğer baharatları koyarak harcı karıştırın. İç harcı ılındığında, hazır olan pazıları sarmaya başlayabilirsiniz. Kalın damarlarını ayıkladığınız pazıları rahat sarılacak şekilde parçalara ayırın. Bunları bir miktar harç koyarak sarmaya başlayın.

Tüm pazılar sarıldıktan sonra, içine koyacağınız sosu hazırlayın. Kasede limon suyu, zeytinyağı, tuz ve sıcak suyu birlikte karıştırın. Önce pazı dolmasını pişireceğiniz tencerenin altına pazının saplarını ve maydanozun saplarını döşeyin. Böylece dolmanın dibinin tutması önlenir. Üzerine pazı dolmalarını bir kat dizin. Hazırladığımız sostan üstüne gezdirin. Yine kalan dolmaları yerleştirin. Aynı şekilde sostan dökün. Bütün zeytinyağlı pazı dolmaları bitene kadar işleme devam edin. Kalan sosu üstüne dökün. Tencerenin üzerine bir kapak kapatıp, orta ateşte ocağa koyun. Pazı dolmaları pişene kadar ocakta kalsın. Daha sonra ılınıncaya kadar tencerenin kapağını açmayın. Böylece dolmaların rengi kararmaz, doğal renkte kalır. Zeytinyağlı pazı dolmasını servis tabaklarına aldığınızda, üzerine yoğurt ile tereyağında kızdırılmış kuru naneden dökün. Beğeneceğinizi umuyoruz.

Afiyet olsun.
]]>
Pazı Kökü Turşusu https://www.pazi.gen.tr/pazi-koku-tursusu.html Tue, 20 Nov 2018 03:17:54 +0000 Pazı Kökü Turşusu, Pazı, ıspanakgillerden ıspanağa nazaran daha büyük yapraklı ve kalın saplı bir bitkidir. A,C,K,E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri içeren pazının faydaları saymakla bitmez. Pazı Kökü Turşusu, Pazı, ıspanakgillerden ıspanağa nazaran daha büyük yapraklı ve kalın saplı bir bitkidir. A,C,K,E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri içeren pazının faydaları saymakla bitmez. İdrar sökücü olması, öksürüğe iyi gelmesi ve güç kuvvet vermesi en önemli faydalarından yalnızca bir kaçıdır. Yaprakları ve sapıyla pişirildiğinde daha lezzetli olan pazının yıkarken vitaminlerinin kaybolmaması için çok fazla suda bekletilmemesi gerekir. Pazının en az kendisi kadar lezzetli ve besin deposu olan kısmı ise köküdür. Pazı kökü turşusu ise şifa kaynağıdır. Yapımı meşakkatli olan pazı kökü turşusu kırmızı pancarla harmanlanıp hazırlanır. 

Pazı Kökü Turşusu İçin Gerekli Malzemeler  
 • 1 kg pazı kökü
 • 1 kg kırmız pancar
 • 1 litre sirke
 • 3 yemek kaşığı tuz
 • 6 yemek kaşığı şeker
 • 2-3 diş sarımsak
 • 6-7 adet acı biber
 • 0.50 litre su
Pazı Kökü Turşusu Yapılışı

Pazı kökümüzü ve kırmızı pancarımızı bir tencereye koyup silme diye tabir edilen malzemeleri örtecek kadar su ilave edip ocağımıza koyuyoruz. Pazı kökümüzün ve kırmızı pancarımızın yumuşayıp kulak memesi kıvamına gelene kadar haşlıyoruz. Haşlanan malzemeleri süzgece alıp  iyice sudan arındırdıktan sonra pazı köklerimizi ortalarından ikiye ayırıp kabuklarını soyuyoruz. Bu işlemin ardından pazı köklerimiz ve kırmızı pancarlarımızı bir kavanoza güzelce yerleştiriyoruz. Diğer tarafta havanda dövdüğümüz diri diri sarımsaklarla birlikte tuz, şeker ve biberleri de kavanozumuzun içine ilave edip hazır bulunan sirkemizle kavanoz ağzına kadar doldurulup kapağı sıkıca kapatılıp güneş görmeyen bir yerde dinlenmeye bırakıyoruz.  Püf noktamız kesinlikle güneş görmemesindedir. Kış aylarında afiyetle yiyeceğimiz pazı kökü turşusu bu şekilde hazırlamış bulunmaktayız. Turşu kıvamına geldiğinde ise kavanozdan çıkartıp yemeklerin yanında sunum yapabilirsiniz.
Afiyet olsun.]]>
Yoğurtlu Pazı Çorbası https://www.pazi.gen.tr/yogurtlu-pazi-corbasi.html Wed, 21 Nov 2018 01:09:42 +0000 Yoğurtlu pazı çorbası, tadı ile ağızlarda enfes bir tat bırakan içinde ki malzemeler sayesinde oldukça besleyici ve sağlıklı olan bir çorba tarifidir. Herkesin severek tüketeceği yoğurtlu pazı çorbası diğer ç Yoğurtlu pazı çorbası, tadı ile ağızlarda enfes bir tat bırakan içinde ki malzemeler sayesinde oldukça besleyici ve sağlıklı olan bir çorba tarifidir. Herkesin severek tüketeceği yoğurtlu pazı çorbası diğer çorba tarifilerinin yanı sıra içinde bulunan pazı yaprakları bu çorbayı daha lezzetli ve daha sağlıklı bir çorba olma özelliğine sahiptir. Ayrıca tüm bu özelliklerinin yanı sıra yapımı ile de oldukça kolay ve pratik olduğu için evinizde zaman kaybetmeden yapılabilir. Pazı yaprağının iştah açması mideyi rahatlatması ve kabız giderici özellikleri bulunduğu için sağlık açısından da oldukça fayda verici özelliklere sahiptir. İşte bu kadar faydalı, besleyici ve doyurucu olan yoğurtlu pazı çorbasının yapılışını beraber inceleyelim;

Yoğurtlu pazı çorbası için gerekli olan malzeme listesi;

 • 1 su bardağı yarma buğday,
 • 1 demet pazı yaprağı,
 • 2 su bardağı yoğurt,
 • 1 adet yumurta,
 • 1 yemek kaşığı tere yağı,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • 2 diş sarımsak,
 • Bir miktar tuz,
 • 1 litre su,

Yoğurtlu pazı çorbasının yapılışı; öncelikle bir tencere içerisine su ve yarma buğdayı ekleyerek ocağın üzerine koyarak kaynamaya bırakın. Yarma buğday kaynayana kadar diğer taraftan da bir kabın içerisine yoğurt ve yumurtayı koyarak köpük köpük olana kadar çırpmaya başlayın. Daha sonra yavaş yavaş unu ekleyerek iyice çırpın ve kaynamış olan yarma buğdayın içine bu yoğurtlu karışımı ekleyerek ocağın altını kısarak kaynamaya bırakan. Çok ince bir şekilde doğramış olduğunuz pazı yapraklarını yoğurtlu karışımın içine koyarak bir süre kaynatın. En son olarak da tuz ve ince ince kıyılmış olan sarımsakları ekleyerek ocağın altını kısarak kaynamaya bırakın. Diğer taraftan da bir tava içerisine tere yağını koyarak eritin ve iyice kızarttıktan sonra içine pul biber ekleyerek ocaktan alınız. Kaynamış olan yoğurtlu pazı çorbası kaynadıktan sonra bir kase içerisine bir miktar koyarak servis etmeye başlayabilirsiniz. Bir servis tabağı içine yoğurtlu pazı çorbası koyarak üzerine de tere yağını koyarak servis edebilirsiniz.

]]>
Pazı Sebzesi https://www.pazi.gen.tr/pazi-sebzesi.html Thu, 22 Nov 2018 00:49:40 +0000 Pazı sebzesi, ıspanağa olan benzerliği bilinen bir sebzedir. Kış sebzeleri arasında bol tüketilir. Sarması, yemeği gibi çeşitli şekillerde yemeği yapılan bu sebze aynı zamanda salatalara doğranarak çiğ olarak da tüket Pazı sebzesi, ıspanağa olan benzerliği bilinen bir sebzedir. Kış sebzeleri arasında bol tüketilir. Sarması, yemeği gibi çeşitli şekillerde yemeği yapılan bu sebze aynı zamanda salatalara doğranarak çiğ olarak da tüketilebilmektedir. Çok farklı çeşitlerde tüketilebilecek pazı aynı zamanda bol vitamin deposu olarak bilinmektedir.

Pazı Sebzesi Nasıl Temizlenmeli Ve Nasıl Tüketilmeli

Ispanağa şekil bakımından çok benzeyen pazı sebzesi tıpkı ıspanak gibi yoğurtla tüketilmektedir. Kış sebzeleri arasında pazarda en sık satılan bu sebze, hastalıklara karşı direnci artıran özelliği ile de tanınmaktadır.

Kalori bakımından düşük bir sebze olması, yeşil renkte olması kış diyetlerinde de sık tüketilmesine neden olmaktadır. Pazı tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta iyi temizlenmesidir. Tıpkı diğer sebzeler gibi pazı sebzesi de sirkeli suda bekletilip, bol su ile yıkandıktan sonra tüketilmeli ve yemeklerde kullanılmalıdır.

Pazı Sebzesinin Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir

C ve K vitaminleri bakımından zengin olan pazı sebzesi, demir eksikliğini önleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, Alzheimer gibi beyin hastalıklarını önleme, sinir sistemini koruma, kan basıncını düzenleme, mide rahatsızlıklarını giderme gibi pek çok faydaya sahiptir. Kış aylarında ortaya çıkan öksürük şikayetine karşı tüketildiğinde öksürüğü kesmektedir.

Çağımızın hastalıkları arasında yer alan kansere karşıda pazı tüketimi tavsiye edilmektedir. Güçlü antioksidanlar içerdiği için antikanser olarak bilinmekte, bunun için bol tüketimi tavsiye edilmektedir. Özellikle kolon kanseri için sık tavsiye edilen bir sebzedir.

Kan şekeri düzenlemeye yardımcı etkisi yaygın olarak bilinmektedir. Kan şekeri üzerindeki olumlu etkileri sayesinde şeker hastalığına karşı koruyucu olarak bilinmekte, şeker hastalarına tüketimi tavsiye edilmektedir.

Aynı zamanda hemoroid rahatsızlığında da pazı tedavisi sıklıkla denenmektedir. Haşlanıp lapa haline getirilen pazı, basur memelerinin oluştuğu bölgeye sarıldığında fayda sağladığı bilinmektedir. Aynı yöntem şişliklerde veya deri hastalıklarında sık sık uygulanan bitkisel bir tedavidir.

]]>
Etli Pazı Dolması https://www.pazi.gen.tr/etli-pazi-dolmasi.html Thu, 22 Nov 2018 14:58:04 +0000 Etli pazı dolması, Türk mutfağımızın vazgeçilmez tatlarından biri olan dolma; her yörede kendine has çeşitlerde yapılmaktadır. Örneğin; İç Anadolu bölgesinde yapılan dolmalar kuru sebzelerden, Karadeniz'de ise yapılan dolm Etli pazı dolması, Türk mutfağımızın vazgeçilmez tatlarından biri olan dolma; her yörede kendine has çeşitlerde yapılmaktadır. Örneğin; İç Anadolu bölgesinde yapılan dolmalar kuru sebzelerden, Karadeniz'de ise yapılan dolma türleri daha çok pazı ve kara lahana kullanılarak yapılmaktadır. Kimileri zeytinyağı kullanmayı, kimileri de et kullanmayı tercih eder dolmalarda. Her yemek çeşitinde olduğu gibi dolmalarda da damak tadına en uygun olanı seçilir mutfaklarda. İlkbahar ve yaz aylarında bulunan taze pazılar, asma yaprağı gibi dolmaya en çok yakışan sebzelerden biridir. Ülkemizin pek çok yerinde yetiştirildiğinden dolayı rahatlıkla bulabiliriz. Hatta kırlarda kendiliğinden bile yetişebilen otsu bir bitkidir. Ayrıca lezzeti dışında, sağlık için de oldukça faydalıdır. 

Etli Pazı Dolması Malzemeler:
 • 1 kilo taze pazı yaprağı
 • 3 çay bardağı pirinç
 • 300 gram kadar kuşbaşı et (küçük doğranmış olsun)
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 adet sivri biber
 • 2 adet domates
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Pulbiber, karabiber, sumak
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 buçuk çay bardağı sıvı yağ
 • 4 diş sarımsak
Etli Pazı Dolması Yapılışı:

İlk olarak işe saplarını kestiğimiz pazı yapraklarını haşlamakla başlayalım. Tencerede kaynattığınız suyun içine atıp 5 dakika bekletin. Ocağın altı kapatılmış olsun. Çünkü pazı çabuk pişer sıcak suda solmaları yeterli olacaktır. Bu sırada derin bir kapta iç harcımızı hazırlayalım. Soğan, biber, domates ve maydanozu oldukça doğrayıp kabın içine koyun. Üzerine yıkayıp süzdüğünüz pirinçleri ve küçük küçük doğranmış etleri ekleyelim. Sıvı yağı, salça ve baharatları da ilave edip harmanlayalım. Eksik bir şey varsa damak tadınıza göre ekleyebilirsiniz. Sıcak suda soldurduğumuz pazı yapraklarının suyunu süzelim. Yaprakların parlak kısımları alta gelecek şekilde tezgaha serelim ve uç kısmına 1 tatlı kaşığı harcımızdan koyup yayalım. Kenarları içe doğru katlayıp aşağı doğru ince ince saralım. Tüm yapraklara aynı işlemi uygulayın ve tencereye üst üste sıralayarak dizin. Üstünü bir tabakla kapatın. Daha sonra ocağa alın ve üzerine yeteri miktarda kaynar su ekleyip kısık ateşte 25 dakika kadar pişirin. Sıcak olarak servis edeceğiniz dolmanızın üstüne sarımsaklı yoğurt gezdirebilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Fırında Pazı Sarması https://www.pazi.gen.tr/firinda-pazi-sarmasi.html Fri, 23 Nov 2018 10:45:29 +0000 Fırında Pazı Sarması, pazı, Ispanakgil familyasındandır. Yaprakları büyük olan bir sebzedir. Ispanak benzemektedir, bol vitaminli olup besleyici ve sindirimi kolaydır. Sarma, diğer adlarıyla Yaprak sarması ya da Yaprak d Fırında Pazı Sarması, pazı, Ispanakgil familyasındandır. Yaprakları büyük olan bir sebzedir. Ispanak benzemektedir, bol vitaminli olup besleyici ve sindirimi kolaydır. Sarma, diğer adlarıyla Yaprak sarması ya da Yaprak dolması, pirinç ya da bulgur başta olmak üzere çeşitli iç malzemelerin, genellikle beyaz lahana, kara lahana, dut yaprağı, asma yaprağı ya da kiraz yaprağıyla sarılmasıyla yapılan bir yiyecek. Osmanlı mutfağı kökenli olup, Osmanlı İmparatorluğu'nın hüküm sürdüğü topraklarda yapılmaktadır. Kıymalı sarma veya zeytinyağlı sarma şeklinde farklı çeşitleri vardır.

Fırında Pazı Sarması İçin Malzemeler
 • 400 gr pazı,
 • 1,5 su bardağı pirinç,
 • Yarım su bardağı zeytinyağı,
 • 1 havuç,
 • 1/4 demet maydanoz,
 • 2 orta boy soğan,
 • Karabiber,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
Fırında Pazı Sarması Tarifi; Soğanı ve havuçu rendeleyin, zeytinyağı ile kavurun. Üzerine pirinç ekleyin karıştırın. 1 çay bardağı sıcak su ve baharatları ekleyin ve suyunu çekene kadar pişirin. Tencereyi ocaktan alın ve ince kıyılmış dereotu, maydanoz, naneyi ekleyin ve karıştırın. Pazı yapraklarını  tahta kaşık yardımıyla kaynar suya yatırın ve ardından soğuk suya alın. Pazı yapraklarının kalın kısmını kesin ve yaprakları 2 kat üst üste yerleştirilerek dikdörtgen şekli verin. Hazırladığımız harcı pazı yapraklarının üzerine yayın ardından rendelediğiniz kaşar peynirini üzerine yayın. Yapraklarının kenarları içe katlanarak rulo şeklinde sarın. Rulo önce firın kağıdına ardından alüminyum folyoya sarın. Önceden ısıtılan 180 derece fırında 25-30 dakika pişirin. Ve ardına servis tabağına alıp dilimleyin. Yanına haşlanmış havuç ilave ederek servis edin.
Afiyet Olsun.
]]>
Diyet Pazı Yemeği https://www.pazi.gen.tr/diyet-pazi-yemegi.html Sat, 24 Nov 2018 06:40:24 +0000 Diyet pazı yemeği, bol lezzetli, bol vitaminli ve bol şifalı, çok pratik bir diyet yemeğidir. Bol vitaminli diyet pazı yemeği mineral ve kalsiyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Pazı kemiklerin ve dişlerin gü Diyet pazı yemeği, bol lezzetli, bol vitaminli ve bol şifalı, çok pratik bir diyet yemeğidir. Bol vitaminli diyet pazı yemeği mineral ve kalsiyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Pazı kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde önemli bir rolü olan kalsiyum açısından çok zengindir. Eğer şeker hastalığınız varsa pazı, şekerin düzenlenmesinde de çok etkilidir. Kansere karşı koruma etkisi vardır, özellikle kolon kanserine karşı vücudu koruma özelliğine sahiptir. Antioksidan bakımından oldukça zengindir. Demir vitamini bakımından çok zengin olduğu için vücutta dolaşım sistemini güçlendirir ve en önemlisi de kansızlığı önlemektedir. Aynı zamanda idrar söktürür, idrar yollarında yanma varsa şikayeti azaltır, ayrıca sinir sistemini de güçlendirir. Hamilelerin tüketmesi oldukça önemlidir. Bebekteki omurilik açıklık riskini azaltır, iştah açar ve hamilelikte en büyük problem olan kabızlığı giderir. Göz sağlığını da korumaktadır. Pazı yaprakları haşlanıp cilt yanıklarına, hemoroid üzerine konulduğunda ağrı ve sızıları önemli derece de azaltmaktadır.  

Diyet pazı yemeği için gerekli malzemeler
 • Bir bağ pazı
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 3-4 diş sarımsak
 • 1 büyük domates
 • 3-4 yemek kaşığı bulgur
 • 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Tuz
Diyet pazı yemeğinin hazırlanışı; ilk önce pazıyı bol suda derince bir kap içerisinde güzelce yıkayın ve daha sonra ıspanakları doğrar gibi pazıları doğrayın. Soğanın kabuklarını soyduktan sonra yemeklik olarak ince ince kıyarak, yemeği pişireceğimiz tencereye koyarak üzerine 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek orta ateşte soğanları güzelce kavurun. Diğer taraftan sarımsakların kabuklarını soyun. Soğanlar pembeleştikten sonra üzerine sarımsakları da doğrayarak biraz daha kavurun. Diğer taraftan domatesin kabuklarını soyarak küp şeklinde doğrayın ve tencerenin içerisine ekleyerek tüm malzemeleri kavurmaya devam edin. 1-2 dakika sonra doğradığımız pazıları da ekleyip iyice karıştırın. Ocağın altını kısarak tuzunu ekleyin. Kısa bir süre sonra pazılar suyunu bırakacaktır. Suyunu bıraktığında bulguru ekleyip karıştırın ve kısık ateşte bulgurlar pişene kadar pişirin. Kısık ateşte pişirdiğimiz için diyet pazı yemeği su istemeyecektir. Fakat ocağın altını tamamen kısmadığınız durumlarda suyu çok çabuk bitip, su eklemeniz gerekebilir. 10-15 dakika sonra bulgurların pişip pişmediğini kontrol edin. Eğer bulgurlar pişmemişse yarım su bardağı sıcak su ekleyebilirsiniz. Bulgurlar piştiği zaman ocağın altını tamamen kapatabilirsiniz. Tabağa alarak yanında sade yoğurt veya sarımsaklı yoğurt ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Pazı Yemeği https://www.pazi.gen.tr/pazi-yemegi.html Sat, 24 Nov 2018 13:22:39 +0000 Pazı yemeği: Pazı sebzesi organik yemeklerin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Birçok meyve ve sebzede (Gdo) lu iken yada hormonlu ve aşırı ilaçlarla yetiştirilmiş ürünleri alıp, yemek yapmak zorunda kalıyoruz. Pazı az bu Pazı yemeği: Pazı sebzesi organik yemeklerin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Birçok meyve ve sebzede (Gdo) lu iken yada hormonlu ve aşırı ilaçlarla yetiştirilmiş ürünleri alıp, yemek yapmak zorunda kalıyoruz. Pazı az bulunan doğal ürünlerden bir tanesidir, bu doğal sebzeleri yapabildiğimiz ölçüde sofralarda yer vermeliyiz. Yapımı çok kolay ve zahmetsizdir. Yemeği yanında kase yoğurtla birlikte yada sarımsaklı cacıkla servis edebilirsiniz. Yada et seviyorsanız kıymalı da yapabiliriz, bu tamamıyla sizin damak tadınıza bağlıdır. Şimdi doğal pazı yemeğinin tarifine geçelim. 

Pazı yemeği için gerekli olan malzemeler:
 • 2 deste pazı.
 • 1 Adet kuru soğan.
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası.
 • 1 Tatlı kaşığı biber salçası.
 • 1 Adet domates.
 • 2 diş sarımsak.
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı yada (sıvı yağ)
 • 2 yemek kaşığı kadar bulgur.
 • 1 çay bardağı su.
 • Karabiber.
 • Tuz.
Pazı yemeği yapılışı: Yemeğe başlamadan önce pazıları temiz bir şekilde yıkadıktan sonra, ince ince doğruyoruz. Sonra kuru soğanı soyarak çok iri olmadan yemeklik olacak şekilde doğruyoruz. İçerisinde yemek pişirilecek bir tencereyi ocağa alıp sıvı yağı yada (zeytinyağını) ısıtıyoruz. Doğradığımız kuru soğanları pişirmeye başlıyoruz. Kuru soğanlar kızarırken bizde 2 diş sarımsağı çok ince doğrayarak, tenceredeki alarak soğanlarla birlikte pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Domatesin kabuğunu soyduktan sonra, küp küp doğrayıp soğanların içerisine ekliyoruz. Domates ve biber salçasını da ekleyerek 1-2 dakika kadar karıştırıyoruz. Tuz, karabiber ve bulguru ekleyin içerisine bir çay bardağı kadar su ilave ederek sulandırıyoruz. En son pazı yapraklarını da koyup karıştırdıktan sonra kapağını kapatıp kısık ateşte pazılar kıvama gelinceye kadar pişiriyoruz. Ocaktan alıp 10 dakika dinlendirdikten sonra sıcak servis yapabiliriz.
Afiyet olsun.
]]>
Etli Pazı Yemeği https://www.pazi.gen.tr/etli-pazi-yemegi.html Sat, 24 Nov 2018 19:42:31 +0000 Etli Pazı Yemeği, Pazı ıspanakgiller familyasına ait bir sebzedir. Diğer bir anlamda yabani ıspanak olarak da nitelendirilen pazı sebzesinin ana yurdu, Akdeniz havzası, Orta doğu ve Kafkasya ile Anadolu da yetişen bir sebzedir. Paz Etli Pazı Yemeği, Pazı ıspanakgiller familyasına ait bir sebzedir. Diğer bir anlamda yabani ıspanak olarak da nitelendirilen pazı sebzesinin ana yurdu, Akdeniz havzası, Orta doğu ve Kafkasya ile Anadolu da yetişen bir sebzedir. Pazı bitkisi genellikle özel olarak yetiştirilmekten ziyade daha çok kendiliğinden yetişme şeklinde yani yabani bitme özelliğine sahip bir bitkidir. Kış aylarının değişik lezzetlerinin başında gelen pazının hem etsiz hemde etli yemeklerinden tutunda sarmasına kadar bir çok yemek çeşidi vardır. Bugün ben sizlere etli pazı yemeğinin tarifini vereceğim. Besin değeri açısından çok zengin bir yapıda olan pazı sebzesi gelişme çağında olan çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Herkesin tüketmesini tavsiye ederim.

Etli Pazı yemeğinin malzemeleri
 • Bir bağ veya top Pazı,
 • Bir baş kuru soğan,
 • Yüz elli gram kadar kuşbaşı et,
 • İki diş Sarımsak,
 • Yarım çay bardağı kadar sıvıyağ,
 • Bir kahve fincanı Pirinç,
 • Bir yemek kaşığı Domates Salçası ve biber salçası,
 • Tuz,
Etli Pazı yemeğinin Yapılışı

Öncelikli olarak otsu ve yaprakları geniş ve uzun bir bitki olmasından ötürü pazının iyice yıkanması gerekir. Yıkanan pazılar tıpkı ıspanak doğrar gibi belli bir büyüklükte doğrandıktan sonra sert sap kısımlarına geldiğinizde daha ince doğrayarak hazır hale getirilir. Daha sonrasında içerisine koyacağınız soğanları da küçük küçük doğradıktan sonra, sarımsaklar havanda iyice ezilerek hazır hale getirilir. Hazır olan soğan ve sarımsak bir tencere içerisine konan sıvı yağın içerisine konularak ocak üzerinde pembeleşinceye kadar kısık ateşte kavrulur. Hemen arkasından istenen kıvama gelen karışım içerisine kuşbaşı halinde ama çok da büyük olmayan etler ilave edilerek iyice pişene kadar kendi suyunda kavrulur. Daha sonrasında içerisine domates ve biber salçası da eklenerek birkaç dakika daha kavrulur. Geriye kalan malzemelerden yemeğimizin içerisine doğranan pazılar da eklenerek yemeğimiz kısık ateşte kavrulmaya devam edilir. Pişmeye devam eden yemeğimizde pazı suyunu bırakacağından ekstra bir su ilavesi gerek yoktur. Kendi suyu ile yaklaşık on dakika daha pişen etli pazı yemeğimizin içerisine daha sonra tuz ve pirinç de ilave edildikten sonra üzerine çıkar çıkmaz miktarda su ilave edildikten sonra orta ateşte pirinçler suyu çekip pişene kadar ocakta pişmeye bırakılır. Artık etli pazı yemeğimiz hazır ve servis edilebilirdir. Bu arada yemeğimizin yanına en çok uyan yan garnitür ise kalıp yoğurttur, o nedenle de beraber servis etmenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.       
]]>
Tavuklu Pazı Sarması https://www.pazi.gen.tr/tavuklu-pazi-sarmasi.html Sun, 25 Nov 2018 11:15:23 +0000 Tavuklu pazı sarması, pazı ıspanağa benzeyen bir sebze çeşididir. Kış aylarında sofralarımızı süsler. Yemeklerde, salatalarda yerini alır. Çok farklı çeşitlerde kullanılan bu bitkinin sağlığa yararı da oldukça fazladı Tavuklu pazı sarması, pazı ıspanağa benzeyen bir sebze çeşididir. Kış aylarında sofralarımızı süsler. Yemeklerde, salatalarda yerini alır. Çok farklı çeşitlerde kullanılan bu bitkinin sağlığa yararı da oldukça fazladır. İçerisinde fazla miktarda C ve K vitamini içerir. Beyne çok yararlıdır. Alzhemier hastalığına iyi geldiğini söylemek mümkündür. Sinir sistemi sağlığını korur, vücuttaki demir eksikliğini önler, bağışıklı sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur. Halsizliğe, yorgunluğa iyi gelir. Kan şekerini düzenler, öksürüğe iyi gelir, mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Pazının iştah açıcı özelliği vardır. Stres ve depresyona, böbrek ve dalak ağrılarına iyi gelir. Felç geçirme, kalp krizi geçirme riskini azaltır. Pazının faydası oldukça fazladır. Bunun yanında tavukta çok yararlı bir besindir. Tavuk etinin içerisinde fosfor ve kalsiyum oldukça zengindir. Beyin hastalıklarına karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir, sinirleri yatıştırır, kan akışını düzenler, kalp krizi riskini azaltır ve oldukça çok faydası vardır. Bu iki yararlı besin birleştiği zaman sağlık açısından çok daha yararlı olur. Tavuklu pazı sarması çok güzel ve sevilen bir yemektir. Yanında bir salata ve cacık daha hoş bir görüntü sağlar. Lezzet açısından da birbirine çok yakışır ve tabaklarımızı süsler.

Tavuklu pazı sarması tarifi malzemeleri:
 • 20 adet pazı yaprağı
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 adet büyük boy domates
 • 1 adet tüm tavuk
 • 1 diş sarımsak
 • 2 çorba kaşığı domates salçası
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 2 adet yeşil biber
 • Tuz
 • Karabiber
 • pul biber
 • 1 tutam hardal
 • Sıcak su
Tavuklu pazı sarması hazırlanış şekli: İlk olarak tavuk orta büyüklükte parçalara ayrılır. Tuz, sıvı yağ, hardal, pul biber, karabiber ile tavuk marine edilir. Tencerenin alt kısmına derisi gelecek şekilde dizilir. Pazılar iyice yıkanır ve sıcak suda 4 dakika kadar bekletilir. Daha sonra sarımsak, soğan, domates ve biber küçük küçük doğranır. Bir kaba pirinç yıkanır ve koyulur. İçerisine, domates salçası, sıvı yağ, karabiber, pul biber, kesilen domates, biber, soğan ve sarımsakta eklenerek karıştırılır. Hazırlanan harçla pazı yaprakları istenilen büyüklükte sarılır. Sarılan pazı yaprakları tavukların üzerine düzgün bir şekilde dizilir. Üzerine bira sıvı yağ gezdirdikten sonra üstünü kapatacak şekilde sıcak su eklenir ve kısık ateşte pişene kadar pişirilir. Piştikten sonra biraz soğumaya bırakılır. Ilık olan tencere ters çevrilir ve servis edilir.
]]>
Pazı https://www.pazi.gen.tr/pazi.html Mon, 26 Nov 2018 02:12:04 +0000 Pazı, Ispanakgiller familyasına ait yabani olarak da yetişen ve özellikle Orta doğu, Kafkaslar, Anadolu ve Akdeniz havzalarında görülen ve tüketilen bir sebzedir. Her ne kadar yabani olarak da yetişse birçok yemek çeşidi bulunan Pazı, Ispanakgiller familyasına ait yabani olarak da yetişen ve özellikle Orta doğu, Kafkaslar, Anadolu ve Akdeniz havzalarında görülen ve tüketilen bir sebzedir. Her ne kadar yabani olarak da yetişse birçok yemek çeşidi bulunan pazı sebzesi insanların beslenmede alacakları bir çok besin değeri içeren bir bitkidir. Bitkinin yaprakları çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Koyu yeşil açık yelik ve yaprakları düz ve kıvırcık olabilmektedir. Bitkinin sapları da yine çeşidine ve tazeliğine göre renk değişikliği göstermektedir. Yeşil veya kırmızıya hatta bordolu siyaha çalan sapları vardır. Bitkinin kökleri hariç sap ve dalları yemek olarak yapılmaktadır. Pazı bitkisi, A ve C vitaminleri ve folik asit yönünden zengin bir besin değerine sahiptir. Ayrıca sapı ve damarları kırmızıya çalan pazı bitkisi A vitamin eksikliği olan kişiler için oldukça önemli bir besindir. Pazı bitkisinin tüm besin değerleri ıspanakgillerden olmasından ötürü ıspanak ile benzerdir. 

Pazı bitkisinin tüketilme şekilleri

Genellikle sarması yapılan pazı bitkisinin birde ıspanak gibi doğranarak etli veya etsiz yemek çeşitleri de yapılmaktadır. Bunun dışında haşlanıp yoğurtlanarak da yemeği yapılmaktadır. Pazı bitkisinin saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde daha sonra kullanma şansınız olmaz o yüzdende kış aylarında kendiliğinden yabani olarak aşırı miktarda olan pazıyı başka zamanlarda tüketebilmek için yıkamadan buzdolabı poşetine koyarak direk saklayıp muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca pişim süresi çok kısa olan pazının fazla pişirilmesine gerek yoktur. 

Pazı bitkisi, sağlık açısından çok önemli bir besindir. Her yaştan insanın mutlaka tüketmesi gereken pazı, özellikle yetişme çağında olan çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca hamile kadınlarında gebelik döneminde yaşayacağı demir eksikliği ve vitamin eksikliği gibi durumlarda oldukça önemli bir artı etki sağladığı da bilinmektedir. 

Pazı bitkisinin faydaları
 • Basur memesine iyi gelir.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • İştah açıcı etkiye sahiptir.
 • Ayrıca gül yağı ile karıştırıldığında ağrı kesici etkisi vardır. 
Pazı bitkisi daha çok Anadolu ve Orta doğuda bilinen ve tüketilen bir bitkidir. O nedenle de özellikle Akdeniz havzası içerisinde yabani olarak kendiliğinden yetiştiği için çok tercih edilen bir sebzedir. Yaprak sarması zamanı geçtiğinde özellikle sarması yapılan bitki herkese fayda sağlamasından ötürü mutlaka tüketilmesi gereken bir bitkidir. Ülkemizde çok miktarda tüketilen bu bitki dünya ülkeleri tarafından pek bilinmese de çok faydalı olmasından ötürü ülkemizin dünyaya tanıtması gereken bir bitki olduğu aşikardır. Sebzeler sağlıklı beslenmenin kökenidir. O yüzden doğal yetişen tüm bitkiler sağlıklı yaşamanın kaynağıdır. Afiyetle kalın. 
]]>
Pazı Yetiştiriciliği https://www.pazi.gen.tr/pazi-yetistiriciligi.html Mon, 26 Nov 2018 09:21:25 +0000 Pazı yetiştiriciliği, pazı ülkemizin en fazla Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilir, buralarda daha fazla tüketilir. Özellikle şeker pancarı yetiştirilen bölgelerde bitkinin çapa ve seyreltme zamanında şeker pancar Pazı yetiştiriciliği, pazı ülkemizin en fazla Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilir, buralarda daha fazla tüketilir. Özellikle şeker pancarı yetiştirilen bölgelerde bitkinin çapa ve seyreltme zamanında şeker pancarının genç bitkileriyle sonraki genç yapraklarının aynı pazı gibi kullanılması nedeniyle, buralarda pek pazı tüketimi olmaz. Pazı aslında ekonomik değeri fazla olmayan bir sebzedir. Üretimi oldukça düşüktür. Akdeniz ülkelerinden dünyaya yayılan pazı soğuklara daha dayanıklı olduğundan, kuzey bölgelerde kırmızı pancardan daha fazla yetiştirilir. Kışı karın altında geçirebilen bir sebzedir. Kök yapısıyla pancara benzeyen pazı, bazı hallerde derinlere inerek kazık kök oluşturur. Bu özelliğiyle susuzluğa karşı dayanıklı olur.

Pazı yetiştiriciliği istekleri

İklim isteği: Bitkinin iklim isteği kırmızı pancara çok benzer. Güçlü kök yapısıyla kuraklığa dayanıklı olur. Fakat pazının çimlenmeden başlayarak kuraklığa alışması önemlidir. Eğer başta bol suyu bulursa, pazının kök kısmının gelişimi az olur. Bu yüzden ani kuraklıklarda bitki zarar görür. Sıcaklık toleransı da oldukça iyidir. Kolayca yapraklarında su alabilir, gece çiğlerini, yağmurlama şeklindeki sulamayı değerlendirmeyi bilir. Nem yüksek olursa, yapraklar daha iyi gelişir, verim yükselir.

Toprak isteği: Toprak açısından seçici olmayan pazı her tür toprakta yetişebilir. Toprakta yeterli nemin olması, besin maddesinin bulunması yeterli olur. Verimin artması içinde humus bakımından zengin olan, killi topraklar tavsiye edilir. Gelişimin iyi olması içinde toprak pH değeri 6,5-7 olması gerekir. Toprak kaymak bağlarsa, ekimden sonraki yağışlar verimi etkiler. Taze çiftlik gübresini de pek sevmeyen bir bitkidir. Domates, lahana grubu sebzeleri, tahıllar ön bitki olarak tercih edilebilir. Özellikle baklagiller, marul ve salata pazı için ön bitki olarak tercih edilebilir.

Toprak hazırlığı ekim ve dikim: Pancara benzeyen toprak hazırlıkları bulunan pazı için sonbaharda toprağın derin sürülmesi gerekir. Ekim bu dönem yapılacaksa, organik gübrelemeye gerek yoktur. İlkbaharda ekim olacaksa, sonbaharda sürümden önce toprağa dekar başına 3-4 ton organik gübre verilir. Yazın ya da yaz sonunda ekim olacaksa, sürüm öncesinde dekara 10 kg P2O5, 12 kg N, 15-20 kg K2O verilir, kaz ayaklarıyla toprağın 15 cm derinliğine karıştırılır. Tarla bundan sonra ekim için hazırlanır. Çimlenmenin düzenli olması içinde, toprak hazırlığına özen gösterilmelidir.

Geniş alanda pazı yetiştiriciliği yapılacaksa mibzerle ekim yapılmalı, küçük yerlerde serpme ekim yapılmalıdır. Toprak iyi işlenir ve inceltilirse, tohumun toprakla teması sağlanır. Toprak tavı da işleme sırasında muhafaza edilmelidir. Kaymak bağlayan topraklarda yağışlı zamanda ekim yapılmamalıdır.

Toprağın işlemesi ve gübreleme sonrasında tavalarda yetiştiricilik yapılacaksa, arazi eğimi dikkate alınarak 120-130 cm genişliğindeki araziye uygun tavalar kullanılmalıdır. Serpme ile ekim yapılarak, üstüne 1-1,5 cm kapak atılır ve baskı tahtalarıyla bastırılarak sulama yapılır. Bu kapaktaki su tutma özelliğini arttırır, kaymak bağlamayı önler ve çimlenmenin düzenli olmasını sağlar.

Ekimde monogram haldeki tohum kullanılmalıdır. Tohumun toprağa teması iyi sağlanmalıdır. Bu pazı yetiştiriciliğinde başarının en önemli etkenidir. Pazı yetiştiriciliğinde sıra arası 30-50 cm arasında olabilir. Tohum miktarı dekar başına yetiştirme şekline, hasadın yapılma dönemine, çeşidine göre belirlenir. Genellikle 1-2,5 kg tohum dekar başına yeterli olur. Seyreltme işlemi gecikmeden, bitkide iki yaprak çıktığı zaman yapılmalıdır. İkinci çapalamanın ardından seyreltme yapılması uygundur. Yaprakların fazla yığılmaması da gerekir. Bu sulama sonrası yaprakların sapında çürümeye neden olur. Yağmurlama sulama pazı yetişiriciliğinde daha uygundur. Bu tür sulamada yapraklar gevrek hale gelir, kalitenin artmasına neden olur. Bitki 20 c]]> Pazı Faydaları https://www.pazi.gen.tr/pazi-faydalari.html Mon, 26 Nov 2018 20:36:21 +0000 Pazı faydaları, Özellikle kış aylarında ıspanak ile birlikte pazar tezgahlarımızı süsleyen pazı bitkisi içerdiği vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. Yemeği pişirilir, salatası yapılır, çiğ Pazı faydaları, Özellikle kış aylarında ıspanak ile birlikte pazar tezgahlarımızı süsleyen pazı bitkisi içerdiği vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. Yemeği pişirilir, salatası yapılır, çiğ olarak tüketilir, yoğurt ile karıştırılıp yenilir ve bu tarz birçok kullanım alanı mevcuttur. Özellikle diyet yapanların da sofralarını süsleyen bu mucizevi bitkinin yaklaşık 100 gramı 19 kaloridir.

Pazı faydaları
 • Vücudumuz için en önemli vitaminlerden olan C ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca magnezyum da içerir. Bu sayede kemik sağlığına destek verir ve korunmasına yardımcı olur.
 • Demir oranı çok yüksektir. Özellikle kansızlığa çok iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahiptir. Hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar.
 • Kan basıncının dengelenmesini sağlar.
 • Sinir sistemi sağlığının korunması bakımından oldukça etkilidir.
 • Mide hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur. Kabızlığa da iyi gelmektedir.
 • Halsizlik ve bitkinliğe karşı da çok iyi gelmektedir.
 • Çeşitli börek hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kilo alamayanlar için iştah açıcı etkisi vardır.
 • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Özellikle diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Kandaki şeker oranını düzenlemeye yarayan siringit asit ve lifler içerir. Bu yüzden şeker hastalarının sofralarından eksik etmemesi gereken bir sebzedir.
 • Yüksek miktar da antioksidan içerir. Bu sayede kanserin önlenmesine yardımcı olur.
 • İçinde beta karoten oranı yüksek olduğu için göz sağlığına karşıda son derece faydalıdır. çeşitli göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Ayrıca pırıl pırıl parlayan saçlar içinde çok etkilidir.İçeriğinde biotin maddesi bulundurur. Bu madde saç ve cilt güzelliği için çok önemlidir.
 • Çeşitli deri hastalıkları, şişlik, yanık ve basur memesi tedavisinde pazı yaprağı haşlanıp ılık bir şeklide hasta olan bölgeye koyulursa hastanın şikayetlerinde azalma gözükür.
 • Balla birlikte karıştırılıp saça sürülürse saçı gürleştirir. Ve saç dökülmelerine karşı çok iyi gelir.
 • Öksürük için de tedavi edici özelliği bulunur.
 • Pazı suyu gül yağı ile karıştırılıp başa sürülürse baş ağrısına iyi gelir. 
 • 100 gr pazı yapraklarını ince bir şekilde kesip 10 gr badem yağı ile karıştırırsak cildimize ve kırışıklıklara çok iyi gelen bir yöntemdir.
Pazı faydaları görüldüğü gibi saymakla bitmez. Bu yüzden özellikle bu kış aylarında sağlığımız için sofralarımızdan eksik etmememiz gerekir.
]]>
Pazı Mıhlaması https://www.pazi.gen.tr/pazi-mihlamasi.html Tue, 27 Nov 2018 10:49:29 +0000 Pazı mıhlaması, Pazı bitkisi besin değeri açısından çok zengin bir yapıya sahip ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Özellikle A ve C vitaminin içerisinde bol miktarda bulunduran pazı bitkisi genellikle yabani olarak yet Pazı mıhlaması, Pazı bitkisi besin değeri açısından çok zengin bir yapıya sahip ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Özellikle A ve C vitaminin içerisinde bol miktarda bulunduran pazı bitkisi genellikle yabani olarak yetişen bir bitkidir. Akdeniz bölgesinde yaygın olarak tüketilen pazı bitkisinin ıspanakla benzerliğinden ötürü birçok çeşitlerde yemeği yapılmaktadır. Özellikle mıhlaması çok sık olarak yapılmasa da lezzeti yerinde farklı bir tada sahiptir. 

Pazı Mıhlamasının malzemeleri
 • Bir top veya bağ pazı,
 • İki orta boy kuru soğan,
 • Yüz gram kadar kuzu kıyma,
 • İki yemek kaşığı dolu tereyağ,
 • Kişi sayısına bağlı yumurta,
 • Tuz,
Pazı Mıhlamasının yapılışı;

Pazıların temizlenmesinin ardından pazı yaprakları ince ince kıyıldıktan sonra bir kenarda bekletilirken, bir tencere içerisine su konularak kaynaması beklenir ve kaynayan suyun içerisine ince kıyılmış pazılar eklenerek yaklaşık olarak on dakika kadar haşlanır. Haşlanan pazılar tel süzgeç yardımı ile suyundan ayrıştırıldıktan sonra bir kenarda bekletilir. Pazıların çok fazla haşlanmamasına dikkat edilmeli ve tane tane olması sağlanmalıdır. Diğer taraftan bir derin tencere içerisine önceden kıyılmış soğan biraz yağ ile tencere konularak kavrulduktan sonra içerisine yüz gram kıyma eklenerek biraz kavrulur. Daha sonrasında ise tencerenin içerisine kenarda bekletilen pazıların elleriniz ile suyu sıkılarak ilave edilmesi gerekir. Tüm pazılar ilave edildikten sonra iyice karıştırılarak dağıtılana kadar tekrar karıştırılır ve kavrulur. İstenen karışım oluştuğunda altı kapatılır. Daha sonra kaç kişilik yapacağınıza göre bir borcam tepsi içerisine karışım güzel bir şekilde dağıtılarak yerleştirildikten sonra kişi başına bir yumurta üzerine kırılarak dağıtılmadan ayarlanır. Daha sonra tere yağını bir tava içerisinde eriterek borcamın içerisinde bulunan pazı mıhlamasının üzerine eşit şekilde dağıtılır. Bu hali ile daha önceden 180 derecede ısınmış fırın içerisine konularak ortalama on dakika kadar pişmeye bırakılan pazı mıhlamamız artık hazır ve servis edilebilirdir. Afiyet olsun. 


]]>
Yumurtalı Pazı https://www.pazi.gen.tr/yumurtali-pazi.html Tue, 27 Nov 2018 12:06:32 +0000 Yumurtalı Pazı, pazı ıspanak ailesine ait bir sebzedir. Yaprakları oldukça iridir. Sağlığa faydası saymakla bitmez. Yüksek oranda C ve K vitamini içerir.  Kan yapıcı etkisi olduğu için vücuttaki demir eksikliğini ö Yumurtalı Pazı, pazı ıspanak ailesine ait bir sebzedir. Yaprakları oldukça iridir. Sağlığa faydası saymakla bitmez. Yüksek oranda C ve K vitamini içerir.  Kan yapıcı etkisi olduğu için vücuttaki demir eksikliğini önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan basıncını dengeler. Sindirim sisteminde yaşanan sıkıntılara ve hazımsızlığa iyi gelir.  Şeker ve tansiyon hastalığına karşı iyi gelir. O nedenle uzmanlar tarafından pazının haftada en az bir kez tüketilmesi gerektiğini iletir. Diyet yapanlar yada formunu koruyanlar da rahatlıkla tüketebilir. Tüm bu yararlarının yanı sıra oldukça da lezzetlidir. En lezzetli pazı ilk bahar ve yaz aylarında  yetişir. Birbirinden farklı şekillerde yemekleri yapılır. İster parça etli sarması, ister salatası yada mezesi ve çorbası yapılabilir. Alışılmış tariflerden sıkılanlar pazı kavurması da yapmaktadır. Pazı kavurması ister sade olarak ister yumurtalı olarak yapılabilir. Sabah kahvaltıları için oldukça idealdir. Doyurucu özelliği sebebiyle tercihe göre tek başına öğlen yada akşam yemeklerinde de tüketilebilir. Ispanak gibi yapraklarındaki tozun yada çamurun ayıklaması zor olmadığı için çok fazla el oyalamadan kolaylıkla hazırlanır. 
 
Yumurtalı Pazı İçin Gerekli Malzemeler, 
 • 1 kilo pazı
 • 5 adet yumurta
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 adet kırmızı köz biber
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
Yumurtalı Pazı Yapılışı, 
 
Yumurtalı pazı tarifine öncelikli olarak pazı hazırlığı yapılarak başlanır. Pazılar tek tek yıkanarak yaprakları ve sapları ayrılır. Pazının sapları ince ince yaprakları ise daha iri doğranır. Soğanların kabukları soyulur ve ağza gelmeyecek şekilde çok küçük doğranır. Genişçe bir tavaya zeytinyağı ve sıvı yağ ilave edilir. Yağ iyice kızdıktan sonra önce pazı sapları ilave edilir. Sapları biraz yumuşayınca üzerine soğanlar ilave edilir. Soğanlar kavrulurken diğer bir yandan kırmızı köz biberin baş kısmı kesilerek tohumları ayıklanır. Biber dörde bölünerek küp şeklinde doğranır. Soğanlar yumuşayınca tavaya biberler ilave edilir. Tüm malzemeler iyice kavrulduktan sonra tavaya pazılar da ilave edilerek kavrulmaya başlanır. Pazılar kavrulduktan sonra tuz ve karabiber ilavesi yapılır. Damak zevkine göre farklı baharatlar da kullanılabilir. Yumurtalı pazı tarifinde kullanılacak yumurta, kişi sayısına göre ayarlanabilir. Tavadaki pazılar ortaları kaşık yardımıyla yumurta sayısına göre havuz gibi açılır. Açılan yerlere yumurtalar kırılır. Yumurtalar ister karıştırılarak ister göz göz olacak şekilde pişirilebilir. Yumurtalar karıştırılacaksa beyazları belirginleşinceye kadar bir müddet beklenir. Daha sonra kaşık yardımıyla yumurta sarıları patlatılarak pazılar ile karıştırılır.  Çok karıştırılmadan yumurtalar piştikten sonra ocaktan alınır. Yumurtalı pazı servis tabağına alınarak kızarmış ekmek ile birlikte çayın yanında sunum yapılır. 

Afiyet olsun
]]>
Pazı Sapı Turşusu https://www.pazi.gen.tr/pazi-sapi-tursusu.html Wed, 28 Nov 2018 06:31:11 +0000 Pazı Sapı Turşusu, Pazı bitkisinin genelde yemekleri bilinse de turşusu da yapılan bir bitkidir. Özellikle de kış aylarında yetişiyor olması açısından tamda turşu zamanında damağımızı lezzetlendiren sofralarımıza güzel Pazı Sapı Turşusu, Pazı bitkisinin genelde yemekleri bilinse de turşusu da yapılan bir bitkidir. Özellikle de kış aylarında yetişiyor olması açısından tamda turşu zamanında damağımızı lezzetlendiren sofralarımıza güzellik katan bu turşu her bayanın tarif menüsünde olması gereken bir lezzettir. Pazı bitkisinin yemekleri kadar turşusu da besin değeri açısından tüketilebilecek ve değişik turşu lezzetleri arayanlar için her zaman alternatif kullanılacak bir turşu çeşididir. Özellikle sarması yapıldığında pazının sapları kullanılamadığından yemek içerisine o sapları turşu yaparak değerlendirebilirsiniz. 

Pazı Sapı Turşusu malzemeleri
 • Bir baş sarımsak,
 • İki bağ pazı sapı,
 • Bir küçük boy kırmızı pancar,
 • Yarım su bardağı sirke,
 • Bir dilim limon,
 • Kaya tuzu,
Pazı Sapı Turşusu yapılışı

Öncelikle kaynamış su içerisinde ocakta beş dakika kadar haşlandıktan sonra süzgeç yardımı mile sudan çıkartılır. Daha sonra soğuk sudan geçirilen pazı sapları normal büyüklükte doğranır. Daha sonra o beklerken bir diğer tencerede kaynamış su içerisine kırmızı pancarlar ilave edilerek on dakika kadar haşlandıktan sonra altı kapatılarak su içerisinden pancarlarda çıkartılır. Diğer taraftan turşu için hazırlanan kavanozların yarısına kadar pazı sapı eklenerek içerisine sarımsakların hepsi ilave edilir. Pancar küp küp biraz büyük şekilde doğranarak hepsi ilave edildikten sonra tekrar üzerine bir parmak boşluk kalacak şekilde pazı saplarından ilave edilerek üzerine sirke limon ve tuz ilave edilir. En son pancar suyu yani haşlama suyu turşu kavanozuna ilave edilerek kavanozun ağzı kapatılarak bekletmeye alınır. Bekleme olduğu yerin serin ve nemsiz bir ortam olması yeterlidir. Daha sonra rahatlıkla istediğiniz yemeğin yanında pazı sapı turşunuzu kullanabilirsiniz. Her turşusunun oluş süresi ortalama bir hafta ile iki hafta arasındadır. Afiyet olsun. 
]]>
Pazı Sapı Yemeği https://www.pazi.gen.tr/pazi-sapi-yemegi.html Wed, 28 Nov 2018 19:06:59 +0000 Pazı sapı yemeği. Pazı bitkisi ıspanağa benzeyen ve özellikle kış aylarında manav tezgahlarında yerini alan, hem yemek olarak hemde çiğ olarak salata şeklinde de tüketilen yapraklarından olduğu kadar, saplarından da gerek paz Pazı sapı yemeği. Pazı bitkisi ıspanağa benzeyen ve özellikle kış aylarında manav tezgahlarında yerini alan, hem yemek olarak hemde çiğ olarak salata şeklinde de tüketilen yapraklarından olduğu kadar, saplarından da gerek pazı sapı turşusu, gerekse pazı sapı yemeği gibi çeşitli şekilde faydalanılan oldukça besleyici bir bitkidir. içinde barındırdığı çeşitli vitamin ve minerallerle hastalılara karşı koruması bakımından kışın en sevilen yemeklerindendir. Ispanakta olduğu gibi yoğurtlu olarak ta yemeği yapılabilir ve toplam kalori miktarı ise 100 gram pazı yaklaşık 19-20 kalori civarındadır. Bu kadar faydası olan bir bitkinin de yemek tarifini vermeden olmaz elbet.

Pazı sapı yemeği malzemeleri
 • 1 Kilogram pazı sapı
 • 1 Baş soğan
 • 1 Çorba kaşığı domates salçası
 • 2 Çorba kaşığı margarin veya tereyağı
 • 2 Çorba kaşığı kadar pirinç
 • 2 Diş normal büyüklükte sarımsak
 • Yeteri kadar tuz
 • Çay kaşığının yarısı kadar karabiber
Pazı sapı yemeği hazırlanması
Pazının yaprak kısımları kesilerek sapları ayrılır iyice yıkanır ve ince ince kıyılır. Diğer taraftan soğanlar rendenin ince tarafından geçirilir tencereye konulur, üzerine margarin yağı veya tereyağı ile ince ince kıydığımız pazı sapları da ilave edilerek 5 dakika kadar kavrulur. Pazı sapı ve soğan kavrulduktan sonra, üzerine pirinç ve domates salçası da ilave edilir, dilerseniz domates salçasına ilave olarak değişik az bir acı tadı vermesi için, yarım çorba kaşığı kadar biber salçası da ilave edebilirsiniz. Üzerine yeteri kadar ama fazla olmamak şartı ile su ilave edip tencerenin kapağını kapatıp pişmeye bırakın, 10 dakika piştikten sonra üzerine ince doğradığınız 2 diş sarımsağı da ilave ederek birkaç dakika daha kaynatın. pazı sapı yemeğiniz hazırdır artık tabaklara alarak sıcak servis yapınız. Afiyet olsun.
]]>
Pazı Tavası https://www.pazi.gen.tr/pazi-tavasi.html Thu, 29 Nov 2018 03:51:11 +0000 Pazı Tavası; Lezzet dağarcığı bu kadar geniş olan pazı bitkisi ıspanakgiller familyasından olan bir bitkidir. Yaprakları geniş ve büzüşük olabilen pazı bitkisinin rengi yeşil olup tava gibi birçok değişik lezzette yemeği Pazı Tavası; Lezzet dağarcığı bu kadar geniş olan pazı bitkisi ıspanakgiller familyasından olan bir bitkidir. Yaprakları geniş ve büzüşük olabilen pazı bitkisinin rengi yeşil olup tava gibi birçok değişik lezzette yemeği yapılmaktadır. Turşusundan salatasına sarmasından mıhlamasına kadar bir çok çeşit yemeği bulunan pazı bitkisi besin değeri açısından önemli bir besin kaynağıdır. Pazı tava yemeği mısır unu ile yapıldığından diğer tava çeşitlerinden biraz daha farklı bir lezzet içermesinden ötürü sizlere tarifini vermek istedim. O yüzdende mutlaka denemenizi tavsiye ederim. 

Pazı Tavası malzemeleri;
 • Bir adet havuç,
 • Bir bağ pazı,
 • Bir baş kuru soğan,
 • Dört adet yumurta,
 • Bir adet patates,
 • Karabiber,
 • Tuz,
 • Bir su bardağı dolusu mısır unu,
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
Pazı Tavası yapılışı;

Öncelikle pazıların yıkanması ve çamurundan ayıklanması gerekir. Daha sonra yıkanan pazılar ıspanak gibi doğrandıktan sonra derince bir tencere içerisine alınarak üzerine bir baş kuru soğan, havuç ve patates rendelenerek, daha sonra içerisine yumurtalar kırılır. Daha sonra mısır unu da ilave edilerek tüm malzemeler el ile iyice karıştırılır. Karışım bir kenarda beklerken büyük bir tava içerisine sıvı yağ ilave edilerek bir fırça yardımı ile iyice tavanın her yerine sürülür. Daha sonra ocak üzerinde kısık ateşte ısınmaya bırakılan tavanın içerisine daha sonra pazı karışımı ilave edilir. İnce bir tabaka haline gelinceye kadar tüm tavanın tabanına bir tahta kaşık yardımı ile iyice dağıtıldıktan sonra üzerine el ile baskı uygulanır. Daha sonra kısık ateşte pişmesi beklenir. Daha sonra pişen alt yüzü diğer tarafla değiştirilerek diğer yüzünde pişmesi beklenir. Artık pazı tavamız hazır ve servis edilebilirdir. Afiyet olsun. 
]]>
Pazı Graten https://www.pazi.gen.tr/pazi-graten.html Fri, 30 Nov 2018 02:38:32 +0000 Pazı Graten, Pazı neredeyse her yörede farklı şekillerde yemeği yapılan bir sebzedir. Her malzeme ile tat olarak uyum sağlaması pazının kullanılabilirliğini artırmıştır. İster kavurması, sarması, etli yemeği, salatası ve Pazı Graten, Pazı neredeyse her yörede farklı şekillerde yemeği yapılan bir sebzedir. Her malzeme ile tat olarak uyum sağlaması pazının kullanılabilirliğini artırmıştır. İster kavurması, sarması, etli yemeği, salatası ve mezesi yapılabilir. Alışılmış pazı yemeklerinden  sıkılanlar ise tarifimizi rahatlıkla uygulayabilir. Graten alışılmışın dışında genelde kabak, patates ve patlıcan gibi sebzelerle yapılır. Fakat pazıdan yapılan graten de oldukça lezzetlidir. Yapımı diğer graten tarifleriyle hemen hemen aynıdır. Beşamel sos ile hazırlanır ver fırınlanarak pişirilir. Üstünün nar gibi kızarması açısından kaşar peyniri rendesi tercih edilir. Yanında en çok domatesli  makarna yakışır. İster ana yemek olarak ister ana yemek yanına garnitür olarak da servis edilebilir. 

Pazı Graten İçin Gerekli Malzemeler, 
 • 1 kilo pazı
 • 3 adet kuru soğan
 • 2 adet kırmızı köz biber
 • 3 dal taze soğan
 • 2 diş sarımsak 
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
Beşamel sos İçin, 
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı un 
 • 2 su bardağı soğuk süt
 • 1 çay kaşığı tuz
Üzeri İçin, 
 • 1 su bardağı kaşar peyniri rendesi
Pazı Graten Yapılışı, 

Pazı graten tarifine tüm malzemelerin ön hazırlığı ile başlanır. Pazılar tek tek yıkanarak yaprakları ve sapları ayrılır. Pazının sapları ince ince yaprakları ise daha iri doğranır. Soğanların kabukları soyulur ve yemeklik şekilde doğranır. Kırmızı köz biberin baş kısmı kesilerek tohumları ayıklanır. Biber dörde bölünerek küp şeklinde doğranır. Taze soğanlar ayıklanarak temizlenir ve halka halka doğranır. Sarımsakların kabukları soyulur ve rende yardımıyla rendelenir. Geniş bir tavaya sıvı yağ konularak tava ocağa alınır. Önce pazı sapları ardından soğan ve sarımsaklar kavrulur. Soğanlar yumuşayınca üzerine kırmızı biberler ilave edilir. Yaklaşık 1-2 dakika sonra yeşil soğanlar da ilave edilir. Tüm malzemeler baharat ilavesiyle birlikte iyice kavrulur ve tava ocaktan alınır. Hazırlanan karışım graten yapımı için kullanılacak olan ısıya dayanıklı bir fırın kabına dökülür. Diğer bir yandan beşamel sos hazırlığı yapılır. Sıvı yağ ile birlikte kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Unun kavrulmasından sonra süt ve su ilave edilerek bu sefer tel çırpıcı ile karıştırılmaya başlanır. Beşamel sosun hazırlanırken içinde unların topaklaşmamasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle tel çırpıcı ile ara verilmeden karıştırılması gerekir. Beşamel sos kıvam bulunca içine tuz ilave edilerek ocaktan alınır. Beşamel sosun daha pürüzsüz bir kıvamda olması için blenderden geçirilmesi gerekebilir. Hazırlanan beşamel sos fırın kabındaki pazıların üzerine pay edilir. Beşamel sosun üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpilerek fırına verilir. Pazı graten önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar pişirilir. Fırından çıkarılan pazı graten oda sıcaklığında dinlenmesi için bir süre beklenir. Daha sonra istenilen şekillerde kesilerek servis tabağına alınır sıcak olarak sunum yapılır. Yanında tercihe göre domatesli makarna ile sunulabilir. 

Afiyet olsun.

]]>
Pazı Turşusu https://www.pazi.gen.tr/pazi-tursusu.html Fri, 30 Nov 2018 03:59:31 +0000 Pazı turşusu, denildiğinde tatlı kış mevsimi hazırlıkları akla gelir. Bu hazırlıkların içerisinde yapımı basit görünen turşu kurmaktır. Ancak aslında en çok tecrübe gerektiren hazırlık turşu kurmaktır. Erimeden k Pazı turşusu, denildiğinde tatlı kış mevsimi hazırlıkları akla gelir. Bu hazırlıkların içerisinde yapımı basit görünen turşu kurmaktır. Ancak aslında en çok tecrübe gerektiren hazırlık turşu kurmaktır. Erimeden kıvamını ve tuzunu ayarlamak için biraz tecrübe gerekebilir. Turşuda buzluktan çıkartılmış soğuk su kullanırsanız turşunuz erimez.  

Pazı turşusu için gerekli olan malzemeler:

 • 2 demet pazının sapı,
 • 6 diş sarımsak,
 • 1,5 su bardağı üzüm sirkesi,
 • 1 çorba kaşığı kaya tuzu,
 • 1 çay kaşığı limon tuzu,
 • Bir tutam maydanoz,
 • Bir tutam dereotu,
 • 6-7 tane çiğ nohut,
 • 6-7 adet tane karabiber,
 • 2-3 tane defne yaprağı.

Pazı Turşusu Hazırlanışı: Pazı sapları ayıklanır ve temizlenir. Derin bir tencerenin içine yeterince su koyularak kaynatılır. Kaynayan suyun içine pazı sapları koyulur. Pazılar suya atıldıktan sonra yaklaşık olarak 4-5 dakika kaynatılır. Pazı saplarının erimeden haşlanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak az kaynatılması halinde de sapların kararır. Bu nedenle haşlama aşaması turşunun erimemesi açısından önemlidir. Sudan alınan pazı sapları soğuk su dolu bir kaba alınarak iyice soğuyana kadar bekletilmelidir.

Pazı turşusunun suyu için ise soğuk su, üzüm sirkesi, tuz ve limon tuzu ilave edilerek iyice karıştırılır. Son olarak kaynatılarak soğutulmuş pazılar cam bir kavanoza, aralara doğranmış sarımsaklar serpiştirilerek yerleştirilir. Daha sonra sirke-su karışımı kavanoza boşaltılır. Üzerine tutam maydanoz dereotu, tane karabiber ve defne yaprağı üzerine konularak kavanozun kapağı sıkıca kapatılır.

Arzu ederseniz ilave olarak kırmızıbiber ya da sivri biber de ekleyerek karışık turşu şeklinde kurabilirsiniz. Hazırlanan pazı turşusunu 1 gün evde bekletip taşmasını kontrol edin ve arada bir ağzını açarak asidini alın. Pazı turşusunu daha sonra serin ve karanlık bir ortamda 2 hafta bekletin. Şimdiden herkese afiyet olsun…

]]>
Yumurtalı Pazı Kavurması https://www.pazi.gen.tr/yumurtali-pazi-kavurmasi.html Sat, 01 Dec 2018 00:54:24 +0000 Yumurtalı Pazı Kavurması: Yumurtalı pazı yapması, pişirmesi çok kolay ve çok lezzetli, bol vitaminlidir. Yumurtalı pazı kavurması çok lezzetli, besleyici olduğunda ben haftada iki defa yaparım. Bahçeme ekmiştim pazı bit Yumurtalı Pazı Kavurması: Yumurtalı pazı yapması, pişirmesi çok kolay ve çok lezzetli, bol vitaminlidir. Yumurtalı pazı kavurması çok lezzetli, besleyici olduğunda ben haftada iki defa yaparım. Bahçeme ekmiştim pazı bitkisini canım istediğinde bahçeme iniyorum ellerimle tazecik toplayıp yapıyorum. Tazecik toplaması ayrı bir zevk yumurtalı kavurmasını yapıp yemesi ayrı bir zevktir. Gerçi ben yeşil otların hepsini severim çiğ olarak veya yemeğini yaparak yemesine bayılırım. Fakat bazı kişiler pazıyı bilmez manavda pazarda gördüklerinde bu ne acaba nasıl pişiriliyor diye soruyorlar işte bilmeyenler için bir tarif yazıyorum. Eminim ilk denemeden sonra devamlı yumurtalı pazı kavurması yapacaklardır. Yumurta sevmeyenler yumurtasız yapabilir.

Yumurtalı Pazı Kavurması Malzemeleri: 4 kişilik.

 • 2 bağ kadar pazı.
 • 2 çorba kaşığı margarin veya zeytinyağı.
 • 1 adet büyük soğan.
 • 3 adet yumurta.
 • 1 çay kaşığı toz şekeri.
 • Tuz ve karabiber acı sevenler pul biber ekleyebilir.

Yapılışı: Pazıları temizce yıkayın ve bir kabın içine iri, iri doğrayın üzerine su doldurun 5 dakika kadar bekletin yaprakların arasında yabancı maddelerin temizlenmesi için. Sonra iyice yıkayıp bir orta boy tencereye alın tencerenin azgını kapatın ocağı yakın pazıların hafif ölmesini bekleyin. Su koymanıza gerek yok kendi suyuyla haşlanır pazılar. Haşlandığını anlamak için bir pazı sapından alın ve kaşığın arkasıyla bastırın eziliyorsa haşlanmış demektir. Haşlanan pazılara bir süzgece boşaltın suyu süzülsün. Diğer tarafta orta boy tencereye margarini koyun yağ erimeye başladığında küp, küp doğradığınız soğanları ilave edin ve soğanlar pembeleşene kadar karıştırarak kavurun. Soğanlar pembeleştiğinde süzülen pazıları ilave edin ve karıştırın pişirmeye devam edin bir 5 dakika kadar pişirdiğiniz pazıları içine tuzunu, karabiberini ve toz şekerini ilave edin karıştırın. 2-3 dakika tuz ve baharatıyla piştikten sonra yumurtaları kırmak için pazıda yuva açın. Bu açtığınız yuvalara yumurtaları kırın ve tencerenin kapağını kapatın 2-3 dakika yumurtaların pişmesini bekleyin İsterseniz yumurtaların üzerine pul biber ekebilirsiniz ve ya hiç yumurta kırmadan pişirebilirsiniz. Yumurtalı pazı kavurması hazır arkadaşlar servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Yoğurtlu Pazı Salatası https://www.pazi.gen.tr/yogurtlu-pazi-salatasi.html Sat, 01 Dec 2018 23:59:37 +0000 Yoğurtlu Pazı Salatası, Yazın gelmesiyle beraber taptaze pazılar da tezgahlarda yerini almaya başladı. Sarmalar, salatalar, kavurmalar sık sık yapılır hale geldi artık. Ben de bugün sizinle birlikte yoğurtlu pa

Yoğurtlu Pazı Salatası, Yazın gelmesiyle beraber taptaze pazılar da tezgahlarda yerini almaya başladı. Sarmalar, salatalar, kavurmalar sık sık yapılır hale geldi artık. Ben de bugün sizinle birlikte yoğurtlu pazı Salatası tarifini yapmak istedim. Yoğurtlu pazı salatası ekmek banarak yemeyi sevdiğim salatalardan biridir. Yapımı kolay malzemesi de az, et ve tavuk yemeklerinin yanında serin serin çok iyi bir eşlikçi oluyor. Genellikle tabakta servis edebileceğiniz gibi süzme yoğurt kullanarak da minik ekmek dilimlerinin üzerine sürerek davet sofralarınızda kanepe şeklinde konuklarınıza sunabilirsiniz. Ama ekmeğin ıslanarak yumuşayacağını göz önünde bulundurarak servisten kısa bir süre önce hazırlamaya dikkat etmelisiniz. Ben pazının saplarını ayırıp çorba yapımında kullanıyorum. Ama ayrı ayrı iki tarifle uğraşmak istemiyorum derseniz saplarını da salataya kullanabilirsiniz. Çok ince doğramak şartıyla kolay pişmesi için.

Yoğurtlu Pazı Salatası Malzemeler:

 • 1 demet Pazı,
 • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 5-6 yemek kaşığı Yoğurt
 • Tuz
 • 2 diş sarımsak,
Yoğurtlu Pazı Salatası Hazırlanışı:

Pazı yapraklarının saplarını ayıralım, (sapları kullanılmayacak).Yapraklarının ortalarında eğer sert kısmı var ise bunları da kesip alalım. Yapraklarını ince ince doğrayalım. Daha sonra tavayı ocağın üzerine koyarak sıvı yağı üzerine koyarak yağı kızdırın ve yaprakları ilave edin. Sonra kısık ateşte yaprakları suyunu iyice çekine kadar pişirin ve suyunu çekinceye kadar birkaç dakikada daha yağda kavurun. Kavrulmuş olan pazıları bir kapın içine alın sonra da soğumasını bekleyin. Ayrı bir kabın içinde yoğurt koyalım sonra  sarımsakları ezerek yoğurdun içine koyup, tuzunu da atın karıştırın ve soğuyan pazıların üzerine dökün sonra da yine yavaşça karıştırın ve servis edeceğiniz tabağa içine alın. Sonra da tavaya bir miktar yağ dökelim ve 1 çay kaşığı pul biberi de ilave edelim 1 dakika kadar bir süre yağı kızdırın. Yoğurtlu pazı salatasının üzerine kaşıkla dökerek servis edin. Afiyet olsun

]]>
Pazı Kaç Kalori https://www.pazi.gen.tr/pazi-kac-kalori.html Sun, 02 Dec 2018 08:57:30 +0000 Pazı Kaç Kalori; 1 Porsiyon (100 Gram) Pazı, yaklaşık olarak 21 (kcal) kaloridir. Pazının içerisinde A grubu vitaminlerinin yanı sıra C grubu vitaminleri de mevcuttur. Magnezyum, potasyum, folik asit, demir ve kalsiyum açısından Pazı Kaç Kalori; 1 Porsiyon (100 Gram) Pazı, yaklaşık olarak 21 (kcal) kaloridir. Pazının içerisinde A grubu vitaminlerinin yanı sıra C grubu vitaminleri de mevcuttur. Magnezyum, potasyum, folik asit, demir ve kalsiyum açısından çok zengin olan Pazı kalori bakımından da baya düşüktür. Kilo kontrolü sağlamak isteyenler mutlaka düşük kalorili pazıyı sık sık tercih edebilirler. Bol antioksidan içeren pazı kansere karşı da oldukça koruyucu etkiye sahiptir. Aynı zamanda vücut direncini arttırmada etkilidir.

Pazı Kaç Kalori Hesabı;
 • 100 Gram Pazı 22 kaloridir.
 • 1 Çorba Kaşığı Pazı (15 Gram) 3 kaloridir.
 • 1 Çorba Kaşığı Tepeleme Pazı (20 Gram) 4 kaloridir.
 • 1 Porsiyon Orta Boy Pazı (130 Gram) 29 kaloridir.
 • 1 Yaprak Pazı (10 Gram) 2 kaloridir.
 • 1 Serbest Pazı (1 Gram) 0 kaloridir.
1 Porsiyon Pazının Besin Değerleri; (100 gram pazı)
 • Karbonhidrat (g) Değeri 2,74'dür.
 • Protein (g) Değeri 1,44'dür.
 • Yağ (g) Değeri 0,25'dir.
 • Lif (g) Değeri 1,7'dir.
 • Kolesterol (mg) Değeri 0'dır.
 • Sodyum (mg) Değeri 282'dir.
 • Potasyum (mg) Değeri 233'dür.
 • Kalsiyum (mg) Değeri 110'dur.
 • Vitamin A (mg) Değeri 477'dir.
 • Vitamin C (mg) Değeri 28,3'dür.
 • Demir (mg) Değeri 3,02'dir. 
Kalorilerine Göre Pazı Yemekleri;
 • Zeytinyağlı Pazı Sarması 100 Gram 99 kaloridir.
 • Pazı Kavurması 100 Gram 89 kaloridir.
 • Lor Peynirli Pazı 100 Gram 118 kaloridir.
 • Etli Pazı Sarma 100 Gram 109 kaloridir.
 • Pazı Yemeği 100 Gram 73,22 kaloridir.
]]>
Zeytinyağlı Pazı Kavurması https://www.pazi.gen.tr/zeytinyagli-pazi-kavurmasi.html Mon, 03 Dec 2018 03:55:48 +0000 Zeytinyağlı pazı kavurması, sağlıklı beslenenler için pazı, ıspanak, kara lahanayı sık sık kavurup tüketilmekte. Zeytinyağlı pazı kavurması oldukça pratik ve lezzetli bir yemektir. Zeytinyağlı pazı kavurmasını çe Zeytinyağlı pazı kavurması, sağlıklı beslenenler için pazı, ıspanak, kara lahanayı sık sık kavurup tüketilmekte. Zeytinyağlı pazı kavurması oldukça pratik ve lezzetli bir yemektir. Zeytinyağlı pazı kavurmasını çeşitli sebze ekleyip çeşitlendirilmelidir. 

Zeytinyağlı Pazı Kavurması Malzemeleri 

 • 1 demet pazı 
 • 1 adet patates
 • 1 adet kuru soğan 
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı 
 • 1 adet domates
 • 1 kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı karabiber
Sosu İçin 
 • 1 kase yoğurt
 • 1 diş sarımsak 
 • 1 çay kaşığı pul biber
Zeytinyağlı Pazı Kavurması Yapılışı 

İlk olarak pazıların saplarını ve sert olan kısımlarını iyice temizleyin. Temizledik den sonra bol su ile yıkayın. Yıkama işlemi bitikten sonra suyunun süzmesi için yarım saat bekleyin. Daha sonra temizlenmiş ve suyu süzülmüş pazıları bir parmak kalınlığında doğrayın. Yayvan bir tavanın içine kuru soğanı yemeklik olarak küçük küçük doğrayın. Patatesi ve domatesin kabuğunu soyup rendeleyin. Tavanın içine pazı,patates, soğanı zeytinyağı ilave edip orta ateşte kavurmaya başlayın. Patatesleri pişene kadar kavurun. Ara da bir kapağı kapatıp patatesleri pişmeye bırakın. Patates piştikten sonra üzerine domates rendesinin ardından baharatları ekleyin. Zeytinyağlı pazı kavurması ara ara karıştırın. Daha sonra tencerenin kabağını kapatıp 3-4 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan indirin. Servis tabağına yavaş kaydırarak şekli bozulmadan alın. Üzerine sarımsaklı yoğurt döküp ikram edin.

Afiyet Olsun.

]]>
Pazı Borani https://www.pazi.gen.tr/pazi-borani.html Tue, 04 Dec 2018 00:37:58 +0000 Pazı borani, kış mevsimine girmeye hazırlandığımız şu günlerde, kış sebzeleri de yavaş yavaş manav tezgahlarında yerlerini almaya başladı. Bu sebzelerden birisi de birçok vitamin ve mineral deposu olan pazı olmalıdır bence Pazı borani, kış mevsimine girmeye hazırlandığımız şu günlerde, kış sebzeleri de yavaş yavaş manav tezgahlarında yerlerini almaya başladı. Bu sebzelerden birisi de birçok vitamin ve mineral deposu olan pazı olmalıdır bence. Pazı, mutfağımızda değişik tadı ile yemeği, sarması, turşusu ile oldukça çok çeşitli seçenekler sunan bir sebzedir, bu yemeklerden birisi de pazı borani yemeğidir, hazırlanması kolay, isterseniz sade, isterseniz yoğurtlu tüketebileceğiniz, değişik lezzeti ile oldukça seveceğiniz bir yemek çeşidi olacaktır. 

Pazı borani malzemeler
 • 1 Bağ pazı
 • 1 Adet kuru soğan
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ veya varsa zeytinyağı
 • 1 Yemek kaşığı dolusu pirinç
 • Yeteri kadar tuz
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • Bir tatlı kaşığı pul biber
Üzeri için
 • 1 Küçük kase yoğurt
 • 2 Diş sarımsak
 • 1 Yemek kaşığı sıvı yağ veya varsa zeytinyağı
 • 1 Tatlı kaşığı pul biber 
Pazı borani yapılışı

Pazıları güzelce doğrayıp yıkayarak bir süzgece koyup suyunun süzülmesini sağlayın, diğer taraftan soğanları ince ince doğranır bir tencereye sıvı yağ konularak ısıtılır, üzerine ince doğranmış soğanlar ilave edilerek soğanlar sarı bir renk alana kadar kavrulur. Kavurduğunuz soğanların üzerine ince doğranmış pazıları ve pirinci de ekleyip biraz karıştırdıktan sonra kapağını kapatıp kısık bir ateşte suyunu salıp tekrar çekene kadar pişmeye bırakılır. Pazılar körpe değilse ve pişmiyorsa üzerine biraz kaynar su ilave edebilirsiniz, ama fazla su ilave etmeyin. Pazılar ve pirinç yeteri kadar yumuşak bir hal aldıysa üzerine tuzu ve baharatlarını ekleyip ocaktan alıp soğumaya bırakalım. 

Üzerine yoğurt ilave edecekseniz bir kase yoğurdun üzerine rendelenmiş iki diş sarımsağı ilave edip biraz da tuz ilave ettikten sonra iyice çarpalım üzerinde gezdirelim, sıvı yağ veya zeytin yağında yaktığımız pul biberi de üzerinde gezdirerek servis yapabilirsiniz. Yoğurt ilave etmek tamamen sizin tercihinize bağlıdır isterseniz sade olarak ta servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.    

   
]]>
Pazı Suyunun Faydaları https://www.pazi.gen.tr/pazi-suyunun-faydalari.html Tue, 04 Dec 2018 10:34:10 +0000 Pazı Suyunun Faydaları, Ülkemizde oldukça sık yetiştirilen pazı, ıspanak ailesinden gelir ve sağlık için oldukça önemli olan sebzelerin başında yer alır. Ispanak gibi besin değeri oldukça yüksek olan pazı A, C, E, K vitami Pazı Suyunun Faydaları, Ülkemizde oldukça sık yetiştirilen pazı, ıspanak ailesinden gelir ve sağlık için oldukça önemli olan sebzelerin başında yer alır. Ispanak gibi besin değeri oldukça yüksek olan pazı A, C, E, K vitamini ve folik asit bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bol miktarda kalsiyum, demir ve magnezyum minerali bulunur. Pazı kış aylarında rahatlıkla bulunan bir bitkidir ve kavurması, sarması, salatası yapılarak tüketilebilir ve haşlandıktan sonra süzülen suyu içilebilir. 

Pazı suyunun faydaları;
 • Yemeklerle beraber içilen pazı suyu hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Pazı suyu haşlandıktan sonra süzülen suyuyla elde edilebilir. Hardal ile beraber tüketildiği takdirde gaz giderici özelliğe sahiptir ve dalak hastalıklarında faydalıdır.
 • Oldukça şifalı olan bu bitkinin suyu kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle şeker hastalığına iyi gelir.
 • İçerdiği kalsiyum, K vitamini ve magnezyum sayesinde kemik sağlığını koruyarak güçlendirir. Özellikle de büyüme çağındaki çocuklarda oldukça faydalıdır. Aynı zamanda dişlerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Pazı suyu antioksidan özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı kansere karşı vücudu korur ve kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan beta karoten sayesinde göz rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır. 
 • Damar sertliği ve kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur.
 • Cinsel isteği artırıcı etkiye sahiptir.
 • Demir eksikliği ve mide rahatsızlıklarını önler.
 • Sinir sistemini korur. Depresyon ve strese iyi gelir .
 • Yorgunluğu azaltır. Halsizlik ve bitkinliğe karşı oldukça faydalıdır.
 • Pazı suyu ile saçlar yıkandığında saç dökülmelerini azaltır. Saçlar için besleyici özelliğe sahiptir. 
 • Cilde parlaklık, canlılık kazandırır ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
]]>
Pazı Sapı Kavurması https://www.pazi.gen.tr/pazi-sapi-kavurmasi.html Tue, 04 Dec 2018 11:39:29 +0000 Pazı sapı kavurması, pazı yapraklarından saplarına kadar değerlendirebileceğiniz bir sebzedir. Pazı yapraklarıyla lezzetli bir dolma yaptıysanız, pazı saplarından kavurma yapabilirsiniz. Pazı sapı kavurması besleyici özellikl Pazı sapı kavurması, pazı yapraklarından saplarına kadar değerlendirebileceğiniz bir sebzedir. Pazı yapraklarıyla lezzetli bir dolma yaptıysanız, pazı saplarından kavurma yapabilirsiniz. Pazı sapı kavurması besleyici özellikleriyle beğeniniz kazanacaktır. Bu tarifi çok değişik şekillerde hazırlayan var. Bazıları kavurmada havuç kullanır, bazıları pazı saplarını kavurmadan önce haşlamayı tercih eder. Hatta kavurmayı yumurtalı bile yapan var. Farklı şekillerde pazı sapı kavurması yemek isterseniz bunları da deneyebilirsiniz. Vereceğimiz tarifi de beğeneceğinizi umuyoruz. Oldukça lezzetli oluyor. Hazırsanız hemen hazırlıklara başlayalım. Herkese kolay gelsin.

Pazı sapı kavurması için gereken malzemeler
 • 2 demet pazı sapı
 • 1-2 adet sivri biber
 • 1 adet iri kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı tatlı biber salçası
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yeteri kadar tuz
 • Servis önerisi sarımsaklı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
Pazı sapı kavurması yapılışı

Pazı saplarını güzelce yıkayın. Bunları ince doğrayarak pişmeye hazırlayın. Tavanın içine zeytinyağını koyarak kızdırmaya başlayın. Buna yemeklik doğradığınız kuru soğanı ve sivri biberleri ilave edin. Bunları hafif kavurarak, içine pazı saplarını atın. Önce kısık ateşte pazı sapları iyice pişene kadar kavurun. Biraz suyunu salan pazı sapları güzel pişmeli. Suyunu çekince içine biber salçasını koyarak, kavurmayı sürdürün. Pazı sapı kavurması içine istediğiniz oranda tuz ilave edin. İstenen yumuşaklığa gelinceye kadar ocakta pişen pazı sapı kavurmasının altını kapatın. Servis tabaklarına aldığını kavurmanın üstüne biraz sarımsaklı yoğurt koyun. Tavada tereyağı ile birlikte kızdırdığınız kırmızı pul biberden biraz gezdirin. Daha sonra servisi yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Pazı Dolması https://www.pazi.gen.tr/pazi-dolmasi.html Wed, 05 Dec 2018 04:40:30 +0000 Pazı dolması, Kültürümüzde, gerek bayramlarda gerekse ağır misafirlikte tatlının yanında illa birde tuzlu ikram gerekir. Bu gibi durumlarda hamaratlıklarını göstermek isteyen hanımların ilk aklına gelen yaprak dolması olur. Pazı dolması, Kültürümüzde, gerek bayramlarda gerekse ağır misafirlikte tatlının yanında illa birde tuzlu ikram gerekir. Bu gibi durumlarda hamaratlıklarını göstermek isteyen hanımların ilk aklına gelen yaprak dolması olur. Fakat Türk mutfağının zenginleşmesi ile birlikte kara lahana ve pazı dolması da aileye katılmış oldu. Sizde gerek bayramlarda gerekse ağır misafirleriniz geldiğinde tatlının farklı bir tat sunmanız pazı dolmanın tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Pazı Dolması İçin Gereken Malzemeler:
 • 1 bağ pazı (700 gr. oluyor)
 • 1 su bardağı pilavlık pirinç
 • 1 tane büyük boy kuru soğan
 • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 demet maydanoz
Sosu İçin:
 • 1,5 su bardağı kaynamış su
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 4 kaşık zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz
Pazı Dolması Yapılışı:
Tüm malzemelerimizi hazırladıktan sonra sıra geldi yapılışına. İlk olarak pazı yapraklarını bir güzel kaynatıyoruz. Kaynamış pazı yapraklarımızın ortasında bulunan damarını kesip tenceremizin dibine zemin hazırlıyoruz. Pazı yapraklarımızı bir süre soğuduktan sonra dolmanın içini hazırlamaya başlıyoruz. Hazırlayacağımız için içine arzuya göre kıyma veya farklı baharat çeşitleri de kullanıla bilir. Derin bir kabın içerisine yemeklik doğranmış soğanı ve ince kıyılmış maydanozu ekliyoruz. Üstüne salça, pirinç, karabiber, kuru nane ve tuzu da ilave edip bir güzel karıştırıyoruz. İçimizi de hazırladıktan sonra sıra el lezzetimizi konuşturmaya geliyor. Hazırladığımız pazı yapraklarının içine az miktarda içi alıp güzelce sarıyoruz. Sarma işlemimizi bitirdiğimizde pazı damarlarıyla zemin hazırladığımız tencereye sıralı bir şekilde pazı dolmalarımızı düzüyoruz. Üstüne salça, zeytinyağı, tuzu ve kaynar suyu karıştırıp sos haline getirerek dolmaların üstüne ilave ediyoruz. Kısık ateşte 40-45 dakika pişirdikten sonra servise hazır edin.
Afiyet olsun.

]]>
Pazı Bitkisi https://www.pazi.gen.tr/pazi-bitkisi.html Thu, 06 Dec 2018 00:13:22 +0000 Pazı bitkisi, ıspanak ailesinden olup, iri ve çok büyük yapraklı bir bitkidir. Bahçede kırda dağda kendi kendine yetişen bildiği gibi tercih edip bahçesinde itinayla yetiştirenler de vardır. Pazının yapraklarında A,C ve K vit Pazı bitkisi, ıspanak ailesinden olup, iri ve çok büyük yapraklı bir bitkidir. Bahçede kırda dağda kendi kendine yetişen bildiği gibi tercih edip bahçesinde itinayla yetiştirenler de vardır. Pazının yapraklarında A,C ve K vitamini bol miktarda bulunur. Besleyicibir bitki olup sindirimi kolaylaştırır. Demir, Kalsiyum magnezyum mineralleri de içermektedir. Bitki kökleri de hayvanlar için oldukça faydalı bir yemdir.

Pazı bitkisi hangi dönemde ve nasıl yetiştirilir
Pazı bitkisi, ılımlı iklimlerde ilkbahar ve sonbaharda üretimi yapılır. Vejetasyon ve soğuk süresi kısa yerlerde sadece ilkbaharda tohum ekimi yapılır veya yaz süresince bitkiler gelişir. Yaz ayları fazla kuru ve sıcak geçen bölgelerde pazı bitkisi, sonbaharda yetiştirilmeye alınır. Bu durumda ön bitki olarak bezelye ve fasulye kullanılmalıdır. Tohum ekimi yapılmadan önce tarla 20 cm derinlikte sürülmeli tezekler, tırmık, kaz ayağı ve veya fireze ile güzelce ufalanması gerekir. Tarla düzeldikten sonra 50-60 cm sıra arası olarak şekilde mibzerle tohumlar tarlaya saçılır. Tohumlar kütle halinde olduğundan ekim öncesi kırılması gerekir. Dönüme 2,5-3 kilogram arası tohum atılır. Sıra üzerine 35 cm aralık bırakılması gerekir. Ekim derinliği 2-3 cm'dır. Tohumlar 3 cm'den daha derine ekilmesi gerekir.

Pazı bitkisi faydaları 
 • Pazı bitkisinden lapa olarak yararlanır basur memelerini iyileşmesini sağlar
 • Yapraklarından salata yapıp yenilirse, dalak böbrek mesane ağrılarını yok eder. İştahı açıp yemeği kolay hazmetmesini sağlar.
 • Pazı bitkisinin gül yağıyla karıştırıp başa sürüldüğünde baş ağrısını giderir.
 • Yapraklarını haşladıktan sonra suyu içilirse kabızlığı önler ve iyileştirir.
 • Bazı yaprakları vücuttaki apse, şişlik ve yanıklara iyi gelir
 • İştah açar .
 • Hamile olan kadınların yemesi doğacak çocuğun omurga açığı riskini en asgari düzeye indirir.
 • Vücuda güç verir.
 • İdrar kanallarında yanma yakınmalarını azaltır
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Kansızlığı önler.

Pazı bitkisinin kökleri, sapları ve yapraklarından salatası yemeği dolması yapılmaktadır. Lezzetiyle göz dolduran pazı, tedavi amacıyla da kullanılabilir. Örneğin haşladıktan sonra deri hastalıklarında kullanılması yararlı olan bir bitki türüdür. Ayrıca saç çıkmayan bölgeye pazı bitkisi balla karıştırıp sürüldüğünde etkisi görülebilir.

]]>
Pazı Salatası https://www.pazi.gen.tr/pazi-salatasi.html Thu, 06 Dec 2018 18:28:48 +0000 Pazı salatası: pişmeden yapılabildiği gibi pişirerek te yapılır. Bizim damak zevkimize uygun olan aslında pişmiş olandır. Pişmeden yapılan biraz daha acımsı durabilir. sizlere lezzetli olduğunu düşündüğüm bir tarif ile s Pazı salatası: pişmeden yapılabildiği gibi pişirerek te yapılır. Bizim damak zevkimize uygun olan aslında pişmiş olandır. Pişmeden yapılan biraz daha acımsı durabilir. sizlere lezzetli olduğunu düşündüğüm bir tarif ile salatayı hazırlamaya başlayalım.

Pazı salatası için gerekli malzemeler:
 • 1 Demet pazı.
 • 1 adet orta büyüklükte kuru soğan.
 • 2 adet havuç
 • 1 kase süzme yoğurt. (yoksa normal yoğurt)
 • 2 diş sarımsak.
 • Pul biber.
 • Zeytinyağı.  
 • Tuz.
Pazı salatası yapılışı: İçerisinde pazıların haşlanacağı bir tencereyi ocağın üzerine alarak ocağın altını açıyoruz. Kaynaması için üzerine 3 su bardağı su bırakıyoruz. Pazıları güzelce temizledikten sonra, kaynamakta olan suyun içerisine bırakıyoruz. 4-5 dakika haşlandıktan sonra ocaktan alarak süzülmesi için süzgeçte bekletiyoruz. Tencereyi tekrar ocağın üzerine alıp, içerisine az miktarda sıvı yağ dökerek ısıtıyoruz. Diğer taraftan kuru soğanı soyup ince, ince doğradıktan sonra yağın içerisinde hafif pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Havuçları yıkayıp bıçağın ağzını kullanarak soyuyoruz. Sonra rendeleyerek kavrulan soğanın içerisine ekliyoruz. Havuçlar ve soğanlar hafif ateşte kavrulurken, bizde süzgeçte duran pazıları alıp tahta üzerinde doğruyoruz. Kavrulan malzemelerin üzerine ekleyerek birkaç dakika daha kavuruyoruz. Sonra ocaktan alıp soğuması için bir kenarda bekletiyoruz.

Süzme yoğurdu alıp (süzme yoğurt yoksa normal yoğurdu da kullanabiliriz) içerisine sarımsakları rendeliyoruz. Kavrulmuş olan pazılarla birlikte karıştırıyoruz. Pul biber ve tuzunu da ekledikten sonra karıştırıyoruz. Salatayı servis edeceğimiz kaselere alıyoruz. Sonra üzerini süslemek için dilerseniz biraz tereyağı eritip üzerine gezdirebilirsiniz. Yada domates sosu da olabilir. Pazı salatası hazırdır.

Afiyet olsun.

]]>
Zeytinyağlı Pazı https://www.pazi.gen.tr/zeytinyagli-pazi.html Thu, 06 Dec 2018 18:48:59 +0000 Zeytinyağlı pazı, gerek lezzeti nedeniyle gerekse görüntüsü nedeniyle ülkemizde yaygın bir şekilde yapılan yemeklerden biridir. Özellikle ülkemizin batı kesimlerinde yaygın olarak tüketilen zeytinyağlı pazı, kış aylarında Zeytinyağlı pazı, gerek lezzeti nedeniyle gerekse görüntüsü nedeniyle ülkemizde yaygın bir şekilde yapılan yemeklerden biridir. Özellikle ülkemizin batı kesimlerinde yaygın olarak tüketilen zeytinyağlı pazı, kış aylarında çok daha fazla tüketilmektedir. Aslında bu yemeğin kış aylarında çok daha fazla tüketilmesinin nedeni direk olarak pazının kış sebzesi olmasıdır. Pazı, küçük çiftçiler tarafından bahçelerde yetiştirilmese bile daha büyük tarım ile uğraşan insanlar tarafından yetiştirilerek satışa sunulmaktadır. Mevsimi kış olan bu bitki, kış aylarında hem bol hem de ucuz olduğu için kışın insanlar bu yemeği sık sık yapmaktadır. Yapılışı biraz zahmetli olduğu için tüketim miktarı da az da olsa düşmektedir. Fakat bu düşüşe rağmen zeytinyağlı pazı ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilir. Pazının normal şekillerde yapılanları da bulunmaktadır. Hatta birçok kişi pazıyı salata, meze ya da bol olarak tüketse bile zeytinyağlı pazı, birçok kişiye göre pazının en lezzetli halidir. Özellikle içerinde bulunan zeytinyağı, pazıya ayrı bir lezzet katmaktadır. Eğer sizlerde zeytinyağlı pazıyı öğlen yemeği için ya da akşam yemeği için yapmak istiyorsanız aşağıdaki malzemeleri hazırlayarak yapılış işlemlerin takip edebilirsiniz. Vereceğimiz tarifle çok kolay bir şekilde zeytinyağlı pazı yapabilirsiniz. 

Zeytinyağlı pazı için gerekli olan malzemeler:
 • İki demet kadar pazı,
 • Bir su bardağından biraz az zeytinyağı,
 • İki adet kuru soğan,
 • Bir su bardağı pilavlık bulgur,
 • Bir bardak kadar su,
 • Bir miktar tuz,
 • Bir tatlı kaşığı toz şeker
Zeytinyağlı pazı yapılışı:

Zeytinyağlı pazının yapılışına geçmeden önce belirtmek isterim ki gıda hijyeni açısından gerekli önlemleri almalısınız. Bunun için ilk olarak pazı demetlerini bol bol yıkayarak tozdan ve tarım artıklarından arındırın. Daha sonra pazı yapraklarını aşırı ine olmayacak şekilde dilimleyin ve süzülmeye bırakın. Pazıların suyu süzülürken sizlerde aynı zamanda tezgahta bulunan soğanları yemeklik olacak şekilde doğrayın. Bu işlemi isteğinize bağlı olarak robot ya da rondo kullanarak da yapabilirsiniz. 

Soğanlar doğrandıktan sonra soğanları bir tencere içerisine koyun ve üzerine tuz ile bir tatlı kaşığı şekeri ilave edin. Bu şekilde soğanlar pembeleşinceye kadar bol bol kavurun. Soğanı yakmamaya özen göstermelisiniz. Aksi durumlarda ciddi lezzet kaybı meydana gelebilir. Soğanlar pembeleştikten sonra üzerine daha önceden yıkayıp ince ince doğranmış olan pazıları ekleyin. Bu şekilde tüm pazıları ekleyin.

Son aşamada ise pazıların üzerine su ile bulgurun tümünü ilave edin. Bu şekilde bulgur pişip suyu çekinceye kadar pişirmeye devam edin. Pişirme sırasında ara ara karıştırmalısınız. Bulgur suyu çektikten sonra ateşten alın. Artık zeytinyağı pazı hazır. Bu yemeği servis tabaklarına ayırın ve üzerine yoğurt ilave edin. Afiyet olsun.
]]>
Yoğurtlu Pazı https://www.pazi.gen.tr/yogurtlu-pazi.html Fri, 07 Dec 2018 13:24:37 +0000 Yoğurtlu pazı, pazı yemek çeşitlerinden birisidir. Ispanağa benzer. Yaprakları büyük sapları kalındır. Çok fazla yemek çeşidi vardır. Bunun dışında salatalarda, dolmalarda da pazı yaprağı çok sık kullanılır. Çok yara Yoğurtlu pazı, pazı yemek çeşitlerinden birisidir. Ispanağa benzer. Yaprakları büyük sapları kalındır. Çok fazla yemek çeşidi vardır. Bunun dışında salatalarda, dolmalarda da pazı yaprağı çok sık kullanılır. Çok yararlı bir sebzedir. Öksürüğe çok iyi gelir, kişiye kuvvet verir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. A, C, K ve E vitaminlerini içerir. Mineral olarak da magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Kolon kanserine karşı vücudu korur. Kansızlığa iyi gelir. Pazı yaprakları ve sapları bir arada piştiğinde besin değeri yüksek olur. Vitaminlerin değerinin kaybolmaması için çok fazla suda bekletilmemelidir. Pazıdan salata, börek, pazı sarma, pazı dolma, pazılı balık sarma, pazı kavurması, yumurtalı pazı kavurma, bulgurlu pazı ve yoğurtlu pazı gibi birçok yemek çeşidi vardır. Yemek dışında pazı çorbası da çok fazla yapılmakta ve tüketilmektedir.

Yoğurtlu pazı tarifi malzemeleri:
 • 1 adet büyük boy soğan
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 •  Sıvı yağ
 • Karabiber
 • Tuz
 • Pul biber
 • 1 bağ pazı
 • 1 adet orta boy domates
Üzeri için
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım kilo yoğurt
 • 3 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı nane
Yoğurtlu pazı tarifi hazırlanışı

Pazılar iyi bir şekilde yıkanır ve ince ince doğranır. Daha sonra soğan ince ince küp şeklinde doğranır ve bir tencereye koyulur. İçerisine sıvı yağ eklenir be soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğanlar kavrulduktan sonra içerisine domates salçası ilave edilir. Domates soyulur ve küp küp doğranır. Doğranan domateste tencereye koyulur. Domateslerden hemen sonra doğranmış pazıda eklenir. İçerisine karabiber, tuz ve pul biber eklenerek karıştırılır. Kısık ateşte kavrulur. Sarımsaklar ezilir ve yoğurdun içerisine ilave edilir. Pişen pazı bir servis tabağına alınır ve üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek yayılır. Bir tavada zeytinyağı ısıtılır ve içerisine nane, pul biber eklenir. Hazırlanan sos yoğurtlu pazının üzerine gezdirilir ve servis edilir.

]]>
Pazı Kavurması https://www.pazi.gen.tr/pazi-kavurmasi.html Fri, 07 Dec 2018 20:39:25 +0000 Pazı kavurması, Pazı, Ispanağa benzeyen bir sebze türüdür. Kış ayları geldiği zaman Pazar tezgahların da yerini alır. Pazı salataya eklenip çiğ bir şekilde yeneceği gibi pişirilerek yemeği de yapılabilir. Sarm Pazı kavurması, Pazı, Ispanağa benzeyen bir sebze türüdür. Kış ayları geldiği zaman Pazar tezgahların da yerini alır. Pazı salataya eklenip çiğ bir şekilde yeneceği gibi pişirilerek yemeği de yapılabilir. Sarması da yapılabilir, kavurması da yapılabilir. Çok çeşitli şekillerde kullanılacak bir bitkidir.

Diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi pazı da birçok hastalıklara faydaları vardır. Dişlerin ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan müthiş bir kalsiyum deposudur. İnsan vücudunun kan şekerini düzenlemesinde de yardımcı olur. Kanseri önleyici bir etkiye sahiptir. Ispanak gibi demir bakımından çok zengin bir sebzedir. Dolaşım sistemini güçlendirerek kansızlığı da önler. Öksürüğe karşı faydalı bir sebzedir. İştah açıcı bir özelliğe sahiptir ve beyine de iyi gelir. 

Pazı Kavurması Yapmak İçin Malzemeler:

 • 1 bağ pazı
 • 2-3 sarımsak
 • 1 adet kuru soğan
 • 2-3 adet kuru biber
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 • 1 kahve fincanı zeytinyağı
 • Tuz, karabiber, pul biber

Yapılışı:

Pazıları büyük ve geniş bir tencere de kaynayan suyun içerisine atınız, fazla bekletmeden hemen çeviriniz. Çevirdikten sonra süzgeç yardımıyla tencereden çıkartınız. Çıkardıktan sonra soğuk sudan geçiriniz. Geçirdiğiniz pazıların suyunu sıkıp doğrayınız. Bir tavaya zeytinyağı koyunuz koyduğunuz zeytinyağı ısındıktan sonra doğranmış soğan ve sarımsakları yağın içerisine ekleyiniz. Soğan ve sarımsaklar kavrulana kadar bekleyiniz. Soğan ve sarımsaklar biraz kavrulduktan sonra kuru biberleri güzel bir şekilde yıkadıktan sonra ufalayarak ekleyiniz. Eklediğiniz malzemeleri biraz karıştırdıktan sonra hazırlamış olduğunuz pazıları da ekleyerek karıştırınız. Karıştırmaya devam ederek tuzu ekleyiniz ardından kırmızı toz biberi ekleyiniz. Acı yemeyi seviyorsanız pul biber ekleyip 8-10 dakika kavurunuz. Pazı kavurması hazır hale gelmiştir.

Ama bazı kişiler yumurtalı pazı kavurmasını daha fazla seviyor. Yumurtalı pazı kavurması daha besleyici ve daha dengeli bir yemek çeşididir. Çok da lezzetlidir. Eğer yumurtalı pazı kavurması yapmak isterseniz kuru biberi içerisine eklemiyorsunuz, sarımsak ve soğanlar kavrulduktan sonra pazıları ekleyiniz. Yumurtalı Pazı Kavurmanızın pişmesine yakın 2-3 yumurta kırıp fazla karıştırmadan tavanızın kapağını kapatınız. Yumurtalı pazı kavurması hazır hale gelmiştir.

]]>
Pazı Çorbası https://www.pazi.gen.tr/pazi-corbasi.html Sat, 08 Dec 2018 03:36:23 +0000 Pazı çorbası, özellikle kış aylarının vazgeçilmez çorbalarından biridir yada öylemi olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ciddi anlamda besin değeri yüksek bir sıcak içecek olan pazı çorbası, kışın ihtiyac Pazı çorbası, özellikle kış aylarının vazgeçilmez çorbalarından biridir yada öylemi olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ciddi anlamda besin değeri yüksek bir sıcak içecek olan pazı çorbası, kışın ihtiyacımız olan vitaminlerin çoğunu karşılamaya yardımcı olmaktadır. Çocuklar için özellikle kalsiyum deposudur. Doğal olarak sağlıklı dişler ve kemikler için bir kaynak. Ayrıca lifli olduğu için sindirim sistemi yaşayanlar yada diyet döneminde olanlar için vazgeçilmez olmalıdır. Şöyle düşünmek lazım aslında, pazı kışın çıkan bir yiyecek olduğu için bunun mutlaka kış dönemi için faydaları vardır. Her sebzenin ve meyvenin kendi dönemine has biyolojik besinleri vardır. Bu kadar gevezelikten sonra artık tarifimize geçelim. Pazı çorbamızın tarifi aşağıdaki gibidir. 

Malzemeler
 • 1 bağ bazı yaprağı
 • 1 kuru soğan
 • 1 diş sarımsak
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • Yarım çay kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 100 gr haşlanmış pirinç
 • 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı krema (olmasa da olur)
 • 1 litre kaynamış su
Yapılışı: Öncelikle pazı yapraklarımızı güzelce yıkayalım. Yıkama işlemini her yaprağı suyun altına tutarak yaparsanız içerisindeki kumların akmasını sağlarsınız. Leğene su koyup batırıp çıkarmayın. Yoksa çorbayı içerken kıtır kıtır bir şeyler çiğnersiniz. Yıkadığımız pazı yapraklarının kök ve orta kısımlarında sert yerleri bıçakla alalım. Bu işlemi yaptıktan sonra yaprakları önce boydan dörde bölün sonrada yanlamasına küçük parçalara ayırın. İyice ufak hale getirirsek içerken makarna gibi uzamasın. Şimdi pazı çorbası soğanını ve sarımsağını doğrayalım. Soğanı çok ince doğrayın. Hatta küçük el robotları ile doğrayabilirsiniz. Sarımsağı da doğruyoruz. Tencereye yağı alıyoruz ve içerisine soğanı ve sarımsağı atıp iyice pişiriyoruz. Ancak yakmayın. Ardından pazı yapraklarını ilave ediyoruz ve soteye devam ediyoruz. İki yemek kaşığı unu, pul biber ve karabiberi de karışıma ilave ettikten sonra hafiften bir harmanlayıp sıcak suyu ilave ediyoruz. Kaynamaya başladığı sırada çok koyu ise biraz daha su ilave edebilirsiniz. Sulu olduysa da bir kabın içerisinde az yağ yada su ile un açın ve çorbaya dökün. Çorbanın pirincini, kremasını ve tuzunu da kattıktan sonra artık içmeye hazır hale geldi. Krema olmazsa olmaz değil. Başka yerde kullanmayacaksanız krema ziyan olabilir. Sadece kıvam artırmak amaç. Gördüğünüz gibi pazı çorbası yapımı oldukça basit. Şimdiden ellerinize sağlık. Bol şans.
]]>
Pazı Yaprağı https://www.pazi.gen.tr/pazi-yapragi.html Sat, 08 Dec 2018 17:30:54 +0000 Pazı Yaprağı, Pazı ıspanak ailesinden olup, iri ve çok yapraklı otsu bir bitkidir. Bağda, kırda, bahçede her yerde kendi kendine yetişebildiği gibi tercih edip isteyen bahçelerde  yetiştirebilirler. Bazı yerlerde  adı Pazı Yaprağı, Pazı ıspanak ailesinden olup, iri ve çok yapraklı otsu bir bitkidir. Bağda, kırda, bahçede her yerde kendi kendine yetişebildiği gibi tercih edip isteyen bahçelerde  yetiştirebilirler. Bazı yerlerde  adına yaban pancarı ve yaban ıspanağı da denilmektedir.Pazı yaprağının sindirimi çok kolay vitamini boldur.Pazının yapraklarında  çok miktarda A, C ,ve K, vitaminleri bulunmaktadır. Çocuklar için çok yararlı besleyicidir. Demir, kalsiyum ve magnezyum mineralleri içermektedir. Bol gübre ve suyu çok isteyen bir bitkidir. Kumlu ve killi toprakları sever. Akdeniz kökenli olan bu pazı yaprağı bitkisini çoğu insan ıspanak olarak bilir. Pazının yaprakları ve saplarından pek çok yemek türleri yapılmaktadır. Ayrıca turşusu yapılmaktadır. Bitkisinin kökleri de hayvan yemi olarak kullanılır.

Pazı Yaprağı Faydaları
 • Çok iyi miktarda  K ve C vitamini içerir. 
 • Vücutta oluşan demir eksikliğini önler. 
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir direncini artırır.
 • Beyin gelişimini sağlar ve unutkanlığı önler ve çağımızın  olan alzheimer hastalığına iyi gelir.
 • Kan basıncının kontrolünü sağlar.
 • Sinir sistemini destekler ve korur.
 • Mide de oluşan ağrı  iyi gelir.
 • Sindirim sistemi rahatlatır ve hazımsızlığa iyi gelir 
 • Kan şekeri düzenler.
 • Kansızlığa iyi gelerek anemi hastalığına fayda sağlar kırmızı kan hücrelerini üretime teşvik eder.
 • Kuru öksürüğe iyi gelir ve kısa süre de öksürüğün geçmesini sağlar. 
 • İdrar söktürmeye yardımcı olur.
 • Sistit yani idrar yolu iltihabı nedeni ile idrar yolunda oluşan yanmaları azaltır. 
 • Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir. Vücuda dinçlik verir. 
 • Dalak ve böbreklerdeki ağrıların geçmesine yardımcı olur.
 • Kan pıhtılaşmasını teşvik ederek vücudun morarma ve kanamasını önler. 
 • İştah açıcıdır.
 • Tansiyon düzenler.
 • Şeker hastalığına  iyi gelir.
 • Kansere karşı koruyucudur.
 • Kemik gelişimi ve korumasını sağlar.
 • Göz sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Stres ve depresyona iyi gelir.
 • kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır.
]]>
Pazı Çeşitleri https://www.pazi.gen.tr/pazi-cesitleri.html Sun, 09 Dec 2018 06:19:02 +0000 Pazı Çeşitleri, Pazı, Chenopodiaceae familyasına ait farklı türleri bulunan kiminin yaprak kimininse sap kısmı yenilebilen bir sebzedir. Pazı mevsimsel olarak ılıman iklimde yetişebilen iki yıllık bir bitkidir. Anavatanı Pazı Çeşitleri, Pazı, Chenopodiaceae familyasına ait farklı türleri bulunan kiminin yaprak kimininse sap kısmı yenilebilen bir sebzedir. Pazı mevsimsel olarak ılıman iklimde yetişebilen iki yıllık bir bitkidir. Anavatanı Avrupa ve Akdeniz sahil kısımlarıdır. Tohumla yetiştirilen ve ekiminden 2 ay sonra hasada başlanabilecek erişkinliğe ulaşabilir. Pazı çeşitleri tüketilme şekline göre iki grupta ayrılır. 

Yaprak sapları tüketilen pazılar ( Beta vulgaris variagate flavescens ): Farklı yeşil tonlara sahip olan bu pazı türleri uzun ve kalın saplara ve etli gevrek yapraklara sahiptir. Tıbbi özelliğe sahiptir. Yabani formları Akdeniz kıyılarında görülür. Bazı ortak isimleri vardır. Bunlar Gümüş pancar, Yaprak pancar, Parlak ışıklar gibi...  A, K, B1  B2, B6, C vitaminlerince zengin olan bu sebze aynı zamanda kırmızı görüntüsüyle de süs bitkisi olarak da kullanılabilir.

Yaprakları tüketilen pazı çeşitleri ( Beta vulgaris variagate cicla ). Ispanağa çok benzeyen bu tür 20 cm boylanIr. Sapı kısa ve dardır. Besleyici ve bol vitaminlidir. Gölgede büyüyemez. Nemli toprağa ihtiyaç duyar. Orta ve ağır killi,  iyi drene edilmiş toprağı tercih eder.

Ispanak familyasına ait olan pazı, yaprakları ve yaprak sapları tüketim amacıyla kullanılır. Yaprakları ve yaprak sapları yenen diye ayrılmasının yanı sıra aynı zamanda yaprak görüntüsüyle de farklı cinste görmekteyiz. Bunlar; Arğen cinsi, Arzuman cinsi, Oriole Orange, Fordhook Giant, Flomingo Pink pazı, Rhubarb (Ruby Red pazı), Erbette pazı.

Oriole Orange: Turuncumsu yapısı ve tadımının hafif oluşuyla pazı sevmeyenler için bile bir başlangıç olabilir.
Fordhook Gİant: Buruşuk yaprakları bulunan bu çeşit 40 cm boya kadar ulaşabilmektedir. Yaprakları sulu ve etlidir. Yaprak sapları olgunlaştığında fildişi rengini almaktadır.
Flomingo Pink: Bu pazı çeşidini diğerlerinden ayıran fark pembe renkteki sapları ve daha düz görünümdeki yapraklarıdır.
Rhubarb (Ruby Red pazı): Bu pazının ise sapları kırmızımsı görüntüsüyle dikkat çeker. Yer yer yapraklarında da kırmızı renge rastlamak mümkündür.
Erbette: İtalya da yetişen bu çeşit yaprak ve sapları gevrektir. Görüntü olarak hem yaprak hem de sap kısmında yeşil hakimdir.
]]>